V NOVEMBRI VYJDE NOVÝ ALBUM LONARDA COHENA

Album Thanks for the Dance ponúkne deväť nových skladieb.

Leonard Cohen 2016

Fanúšikovia zosnulého kanadského speváka Leonarda Cohena sa môžu tešiť na nový album. Novinka Thanks for the Dance vyjde 22. novembra. Nachádzať sa na ňom bude deväť nových skladieb, ktoré dokončil jeho syn Adam Cohen.

Skladby z nového albumu vznikli z materiálu, ktorý zostal po nahrávaní Cohenovho posledného albumu You Want It Darker (2016). Z nahrávania štúdiovky vtedy zostali nespracované hudobné skice, niektoré boli už aj naspievané. Na ich dokončení sa spolu s Adamom Cohenom podieľali Javier Mas, ktorý jeho otca sprevádzal na turné, Damien Rice, Leslie Feist, Richard Reed Parry z kapely Arcade Fire, Bryce Dessner z The National, Dustin O’Halloran, Daniel Lanois, zbory Cantus Domus a Shaar Hashomayim, Patrick Watson, Jennifer Warnes, Beck, Jew a Michael Chaves.

„Pri zostavovaní a aranžovaní hudby na otcov text sme vybrali jeho najcharakteristickejšie hudobné znaky, aby sme ho tak udržali nažive s nami. Čo ma na tomto albume dojíma najviac, je prekvapivá reakcia tých, ktorí ho už počuli. ‘Leonard žije!’, hovoria jeden za druhým,“ vyjadril sa Adam Cohen.

Priaznivci Leonarda Cohena si už môžu vypočuť prvú ukážku z albumu. Skladba The Goal je dostupná na službe YouTube či streamovacích službách.

Cohen-Thanks For Dance

Leonard Norman Cohen debutoval v roku 1967 albumom Songs Of Leonard Cohen. Nasledovali štúdiovky ako napríklad New Skin For The Old Ceremony (1974), I’m Your Man (1988), The Future (1992), Ten New Songs (2001), Dear Heather (2004), Old Ideas (2012), Popular Problems (2014) či posledná You Want It Darker (2016). Okrem toho má na konte aj niekoľko koncertných záznamov a kompilácií. Medzi jeho známe skladby patria napríklad Suzanne, So Long, Marianne, Dance Me To The End Of Love a Hallelujah. V roku 1991 ho uviedli do Kanadskej hudobnej siene slávy, v roku 2008 do Rock’n’rollovej siene slávy a v roku 2010 mu udelili prestížnu cenu Grammy za celoživotné dielo. Venoval sa tiež literatúre. Zomrel 7. novembra 2016 vo veku 82 rokov.

Tracklist albumu Leonard Cohen – Thanks for the Dance:
1. Happens to the Heart
2. Moving On
3. The Night of Santiago
4. Thanks for the Dance
5. It’s Torn
6. The Goal
7. Puppets
8. The Hills
9. Listen to the Hummingbird

SITA + NMR (foto: archív)