ÔSMY ALBUM SKUPINY THE NATIONAL JE HUDBOU K FILMU A FILMOM K HUDBE

The National - I Am Easy To Find (4 AD, 2019)

The National - I´m Easy To FindDoposiaľ žiaden nový album od americkej kapely The National nebol verejnosťou prijatý horšie ako ich predchádzajúci. Aktuálne nový album “I Am Easy To Find“ je na tom podobne, i keď reakcie sú tentoraz kontroverznejšie. Zaslúžia si jeho,  dnes už takmer päťdesiatroční introvertní tvorcovia, naďalej našu pozornosť?

Na začiatku tohto tisícročia, kedy skupine vyšli prvé dva albumy, hrali The National hudbu blízku k alternatívnemu country. Od podobných skupín sa odlišovali pridaným zvukom nostalgického klavíra a najmä introspektívnymi textami prevažne o konfliktoch lásky  a partnerských vzťahoch.

Ich neskorší hudobný štýl jasnejšie vykreslil tretí album „Sad Songs for Dirty Lovers“ (2003). Melancholické skladby postavené na barytóne speváka Matta Berningera a gitarových rifoch gitaristu Aarona Dessnera definovali zvuk nasledujúcich albumov ako „Alligator“ (2003), „Boxer“ (2007), „High Violet“ (2010), „Trouble Will Find Me“ (2013) a „Sleep Well Beast“ (2017).

V roku 2017 prejavil filmový režisér Mike Mills záujem o spoluprácu s kapelou. V tom čase dokončil film „20th Century Women“. Keďže bol Behringer fanúšik jeho filmov, so spoluprácou súhlasil. Jej výsledkom je 24-minútový film v hlavnej úlohe s Aliciou Vikander a 68-minútový nový album. Tieto dva projekty sú, ako to Mills o nich povedal: „Nepriateľskí súrodenci, ktorí sa navzájom milujú“. Zároveň vytvárajú emocionálny pohľad na to, čo to znamená byť človekom v roku 2019. Film bol poňatý ako časť hudby; hudba bola skomponovaná ako film.

The National 2019

V úvodnej skladbe a zároveň pilotnom singli albumu „You Had Your Soul With You“, je počuť istú formu napätia. Neskôr sa poslucháč naplno ponorí do skutočnej povahy nového albumu, ktorý má skôr pokojnejšiu atmosféru a podáva v niektorých prípadoch možno i nedôveryhodné príbehy s výraznou emocionálnou intenzitou. Ruku k dielu priložili aj speváčky ako Lisa Hannigan, Sharon Van Etten, Mina Tindle a Kate Stables (The Is The Kit). V nahrávkach počuť i sláčikové nástroje a brooklynský mládežnícky zbor, s ktorým predtým pracoval ďalší člen skupiny Bryce Dessner.

Matt Berninger  v súvislosti s novinkou povedal: „Áno, na albume počuť veľa žien, ale nebolo to preto, že sme chceli mať viac ženských hlasov. Je to o identite ľudí. Bolo by lepšie mať aj iných mužských spevákov, ale moje ego by to nedovolilo.“

The National si na albume “I Am Easy To Find“ vytvorili vlastný hudobný vesmír, ktorý je tentoraz viac o pocitoch a nálade. Jeho atmosféru Vám dáme možnosť vychutnať si aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Graham Macindo)