VILLAGERS NA NOVOM ALBUME OSTÁVAJÚ VERNÍ SILE SKLADBY A MELÓDIE

Villagers - The Art Of Pretending to Swim (Domino Recordings, 2018)

Villagers - The Art Of Pretending to Swim

V minulosti boli Villagers považovaní skôr za skupinu, v súčasnosti je to viac hudobný projekt ich lídra, všestranného írskeho hudobníka menom Conor O’Brien, ktorý ostáva verný sile skladby a melódie. Dokazuje to jeho najnovší, štvrtý štúdiový album „The Art Of Pretending to Swim“, ktorý nedávno vyšiel, tak ako predošlé tituly na značke Domino Recordings.

Po intímnom albume z roku 2015 s názvom „Darling Arithmetic“, nové nahrávky O’Briena svojou atmosférou pripomínajú prvé albumy Villagers, „Becoming A Jackal“ z roku 2010 a „Awayland“ z roku 2013. Je z nich cítiť oduševnenosť, inteligenciu a dôraz kladený na zvukové detaily – analógové i digitálne. Témy jednotlivých piesní sú prevažne o existenčných obavách a nádejach v dnešnom zúfalom, technologicky orientovanom veku. Conor O’Brien zložil deväť piesní nového albumu „The Art Of Pretending to Swim“ výlučne sám a takisto si Villagers 2018ich sám nahral vo svojom vlastnom nahrávacom štúdiu v Dubline.

Video k prvému singlu albumu „A Trick of the Light“ režíroval Bob Gallagher. Conor o tejto spolupráci prehlásil: „Ja a Bob sme diskutovali a dospeli k záveru, že neexistuje iná možnosť, ako nakrútiť krátky film, v ktorom by sme opisovali rozčarovaného šamanistického protagonistu, ktorý záhadne mení stav vedomia v každom človeku, ktorého stretne, alebo aspoň v to verí.“ Ďalšou skladbou z nového albumu, ktorá sa dočkala „videopodoby“ je „Fool“ a za vypočutie stoja aj piesne „Again“, „Sweet Saviour“ a „Real Go-Getter“

Villagers získali v minulosti niekoľko hudobných ocenení vrátane dvoch cien Ivor Novello Awards, dvakrát boli nominovaní na Mercury Music Prize Awards a v roku 2013 vyhrali cenu Ireland’s Choice Music Prize za najlepší album. Ich tvorbu Vám dáme možnosť vychutnať si aj u nás v rádiu v rubrike „Album týždňa“.

Róbert Gregor (photo: Rich Gilligan)