VINYLOVÉ „TAJEMSTVÍ“ TATA BOJS A ANDĚLSKÉ NOMINÁCIE

Po úspešnom OnLive krste vlaňajšej albumovej novinky „Jedna Nula“ v Airship Online Štúdiu DOX+ Tata Bojs naďalej sypú jednu zaujímavú novinku za druhou.

Kritikou i fanúšikmi vrelo prijatý album, ktorý Musicserver.cz označil za najlepší domáci album minulého roka a Tatáči s ním majú tri želiezka v ohni v Cenách Anděl 2020 (v kategóriách Album, Skladba a Skupina roka), sa dočkal svojho prvého remixu a tiež netrpezlivo očakávanej vinylovej verzie. K tej si kapela navyše pripravila jednu veľkú lahôdku – novú verziu skladby Tajemství s Anetou Langerovou.

„Prvá verzia skladby duetom nebola, no od začiatku sme v nej pracovali s češtinou i francúzštinou. Nápad rozhovoru dvojice opačného pohlavia o nevypovedanom tajomstve tomu potom dal jasný smer. Oslovili sme jednu speváčku, tá kývla, naspievala a my sme boli nadšení. Potom nám ale napadlo urobiť niečo, čo sme ešte nikdy neurobili. Osloviť ešte jednu speváčku a nahrať dueto aj s ňou, ibaže jeho druhú, opačnú časť. Tiež kývla, tiež naspievala a my sme boli zase nadšení. Potom prišiel celkom pochopiteľný problém: Ktorej verzii dať prednosť? Obe boli skvelé, každá úplne iným spôsobom. Navyše to, že Aneta a Emma naspievali každá inú časť pesničky, tieto verzie odlišovalo ešte viac. Nakoniec sme to vyriešili po svojom: Každá pesnička vychádza na inom nosiči. Emma na CD, Aneta na LP,“ vysvetľuje kapela genézu Tajemství. Unikátny koncept Tata Bojs s typickou hravosťou dotiahli do dokonalosti, keď bolo jasné, že súbežné vydanie Jedna nula na CD a LP je nereálne: „Rozhodli sme sa to využiť v náš prospech. Anetinu verziu sme ‚ututlali‘ a schovali sme si ju ako prekvapenie na dobu vydania LP Jedna nula.“

Konšpirácia hodná detektívneho románu by samozrejme nebola možná bez spoluúčasti oboch speváčok.

Aneta Langerová, ktorá si na LP verzii skladby prehodila spevácke party s Milanom Caisom a k Tajemství hovorí: „Ďakujem chlapcom z Tata Bojs za možnosť byť súčasťou Tajemství a zaspievať si svoje prvé česko-francúzske dueto, ktoré je zároveň našou prvou hudobnou spoluprácou. Pieseň je napínavá od začiatku až do konca a verím, že sa tento pocit prenesie i na poslucháčov a budú si s nami spievať nielen lalalala…“

„Tata Bojs sú fenomén. Tata Bojs sú inteligentní. Hudobne i textovo. A Milana s Mardošom mám navyše veľmi rada i ako ľudí. Pred piatimi rokmi mi prišli do Lucerny pokrstiť prvý sólový album, čím mi urobili obrovskú radosť, a ani vo sne by mi vtedy nenapadlo, že ma niekedy prizvú k hudobnej spolupráci. Velký třesk pt.1 a Tajemství považujem ja osobne za highlighty tohto albumu, a tak sa nadýmam pýchou, že som mohla byť pri tom,“ dodáva Emma Smetana.

Tata Bojs 2020

Ďalšou novinkou okrem LP, ktoré mimochodom poteší fajnšmekrov i svojou neobvyklou farebnosťou, je remix jednej zo skladieb Jedna Nula.

Konkrétne ide o úvodný song Holka z plakátu, ktorý do ešte tanečnejšej podoby prerobil DJ a producent Ondřej Jančovič aka Dafonic, ktorý spolupracuje s mnohými českými umelcami (Tonya Graves, Eddie Stoilow, Iva Frülingová, Monkey Business, Kapitán Demo…). Kapela k remixu pripravila s režisérom Ondřejom Urbancom minimalistické čiernobiele lyric video, v ktorom si s Milanom Caisom zahrala hlavnú rolu pôvabná mladá herečka Daniela Alfonzová.

S príchodom jari majú Tata Bojs ešte jednu správu, ktorá sa bohužiaľ vzhľadom k aktuálnej situácii dala očakávať.

Milovníci obľúbených, komorných koncertov v Divadle v Celetné, organizovaných vždy na podporu Nadačného fondu „Šestý smysl“, si budú musieť ešte rok počkať. Po dohode s NF „Šestý smysl“ a organizátormi sa kapela dohodla na presune na jar 2022.

Ale neboli by to Tata Bojs, keby nemali v rukáve ďalšie smelé plány. Na to, aké to budú a kedy sa na ich realizáciu môžeme tešiť, si však budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Mgr. Adriána Čahojová a NMR (foto: Salim Issa)