TATA BOJS PO PIATICH ROKOCH VYDÁVAJÚ NOVÝ ALBUM JEDNA NULA

Tata Bojs - Jedna nula (Supraphon, 2020)

Názov nového albumu „Jedna nula“ českej skupiny Tata Bojs v sebe ukrýva hneď niekoľko významov tohto slovného spojenia.

Kapela z pražskej Hanspaulky názvom nového albumu reflektuje na fakt, že ide v poradí o ich desiaty štúdiový počin. Rovnako tak je v názve skrytý odkaz na binárnu sústavu, teda základný vzorec digitálneho sveta, ktorý je stále viac súčasťou našich životov. Odráža sa to aj v obale novinky, ktorý vizuálny umelec a frontman Tata Bojs Milan Cais vytvoril práve za použitia moderných digitálnych technológií. Pomocou skenera previedol členov skupiny na jednotky a nuly.

Nula v názve albumu tiež symbolizuje akési „nič“ a jedna naopak „niečo“. Čísla, ktoré idú hneď po sebe, zároveň tvoria veľký kontrast.

Tematicky najbližšie k názvu albumu má asi skladba s názvom „Veľký třesk“. Je o vzťahu prázdnoty, ktorú v sebe človek môže pocítiť z rôznych dôvodov. Prázdnoty, ktorá nastáva po smrti a prázdnoty, ktorá tu bola predtým, než vznikol svet. V neposlednom rade je aj jedna nula určitým synonymom pre víťazstvo, v ktoré všetci dúfame.

Tata Bojs - Jedna nula

Nový album Tata Bojs v sebe neukrýva len vážne a hlboké témy. Veľa priestoru má aj typická „tatáčovská“ ľahkosť, vtip, irónia a zvukové farby s charakteristickým rukopisom.

Jednou z takýchto skladieb je „Minoritní“, náladou veselá pieseň s mrazivo ironickým textom, ktorý jej dodáva napätie. Do podobnej kategórie možno zaradiť aj skladbu „Kraftwerk in Saint Tropez“, tanečnú „220 Travoltů“ či „mardošovskú“ textovú slovnú hračku „Spolek holek“.

Na albume nechýba ani pilotný singel „Zvony“, známy aj z rozhlasového éteru.

Samostatnú kapitolu tvorí skladba „Tajemství“, v ktorej sa ako špeciálny hosť objavila moderátorka a speváčka Emma Smetana. Novinka Jedna nula opäť vznikla pod producentským dohľadom Milana Caisa a Dušana Neuwertha a spolupracovali na nej aj ďalšie osobnosti  ako Marcel Bárta (saxofón), sCore Orchestra a aj bývalý člen Tata Bojs Marek Doubrava (aranžmány sláčikových nástrojov).

Svojou zvukovou a obsahovou vybrúsenosťou nový album potvrdzuje, že Tata Bojs sú stále vo forme. A že je nových piesní na desiatke presne desať (+ intro) je ďalším dôkazom chytrej skladačky jednotiek a núl…

Pri príležitosti vydania nového albumu si môžete vypočuť nasledujúci rozhovor s frontmanom Milanom Caisom.

Ako ste spokojní s novým albumom?

Prečo názov „Jedna nula“?

Prečo sa predlžujú intervaly medzi albumami Tata Bojs?

Náročnosť textov…

Hrali niektoré piesne z predošlého albumu komerčné rádia?

Mohla by sa niektorá nová pieseň stať hitom?

Hostia albumu…

Na čo sa máme tešiť?

Bude film o Tata Bojs?

Bude krst albumu v plánovanom termíne?

Róbert Gregor (foto: press Tata Bojs)