VISUAL STAGE NA POHODE 2016

Súčasťou programu Pohody sú aj realizácie takmer stovky výtvarných umelcov. Rastúci počet inštalácií, interaktívnych diel i performance spôsobil, že sa areál Pohody premenil na obrovské pódium vizuálneho umenia: Visual Stage. V rámci tejto platformy uvidíte diela Ilony Németh, Gabriela Hošovského, tri inštalácie víťazov Public Art Contest, inštaláciu z festivalu Biela Noc alebo si môžete podebatovať v Kancelárii súčasného umenia.

Ilona Németh: Hľadisko – Pozdrav pre Bruce Neumana

Jedna z najvýraznejších postáv výtvarného umenia na Slovensku Ilona Németh postaví na Pohode monumentálnu site-specific inštaláciu Pozdrav pre Bruce Neumana. Dielo bolo už pred Pohodou inštalované v dvoch verziách v Košiciach a v Brne. Ilona Németh sa pri jeho tvorbe inšpirovala abstraktným náčrtom Brucea Neumanna. Náčrt transformovala  do diela, v ktorom na druhej strane hľadiska absentuje pódium. Divák sa pozerá na protiľahlé hľadisko. Či už v diele uvidíte aktuálnu epidémiu narcizmu, diváka ako stredobod predstavenia alebo niečo úplne iné, necháme už na každom zvlášť.

hladisko

Ilona Németh: Pozdrav pre Kokoliu

Túto inštaláciu predstavuje 7 zoradených kajakov. V každom plavidle je skupina kajakárov, ktorí sú otočení chrbtom k sebe, pričom veslujú vo vedre vody. Pozdrav pre Kokoliu reaguje na vyprázdnenosť vzťahov. Máme loď, máme vodu a máme veslárov, no všetky premenné sú znefunkčnené nesprávnym nastavením. Performance sa presunie štyrikrát v rámci areálu.

sachty-05-lucia_ohradkova

BIELA NOC

Z najväčšieho festivalu súčasného umenia na Slovensku Biela Noc k nám príde Róbert Farkaš so svojou svetelnou inštaláciou Za Mier. Chôdza sa postupne mení na beh a beh je rýchly ako svetlo. Svetelní bežci bežia naprieč Slovenskom s jasným posolstvom: Za Mier!, Za Slobodu!, Za Umenie!

biela-noc

3 víťazné diela Public Art Festival Contest

Trojicu inštalácií zrealizujú aj víťazi Public Art Festivalu. Okrem tohtoročného Minaretu, bude postavené aj dielo minuloročných víťazov The Doors. Ďalšie dielo Nič sa mení na Nič netrvá večne.

kancelaria

Gabriel Hošovský: Pavilón nálezov

Strácame prirodzené medziľudské návyky. Hľadáme partnerov na internete, pomocou smart gps aplikácií a strácame schopnosť riešiť náhodné stretnutia, rozprávať sa, chytiť sa za ruku, červenať sa, pozrieť do očí, povedať áno alebo nie. Alebo aj riskovať odmietnutie…

To sa pokúsi zmeniť dielo Pavilón nálezov od Gabriela Hošovského. Pavilón o medziľudských vzťahoch bude fungovať na princípoch dobrovoľnej účasti, náhodného výberu, ľubovoľnej opakovateľnosti a otvorenosti.

pavilon-nalezov

Kancelária súčasného umenia je projekt ateliéru IN pri VŠVU. Počas dvoch dní sa tu v pravidelných intervaloch vystrieda deväť umelcov. Tí sa budú o súčasnom vizuálnom umení zhovárať s návštevníkmi „Kancelárie“.

sachty-05-lucia_ohradkova

Program:

András Cséfalvay + Jaro Kyša / piatok 11.00, sobota 19.00

Katarína Karafová + Martin Toldy / piatok 12.00, sobota 18.00

Erik Janeček / piatok 14.00, sobota 17.00

Erik Pánči / piatok 15.00, sobota 16.00

Dávid Koronczi / piatok 16.00, sobota 15.00

Juraj Gábor / piatok 17.00, Sobota 11:00

APART / piatok 18.00, sobota 12.00

Dana Eliášová Mazálova / sobota 13.00

Pavlína Komoňová: Lepidopteroložka za jasných nocí, jarní lov / piatok, sobota 23.00

Ďalšie:

V rámci vizuálneho umenia odprezentujú vďaka 4D Gallery na Pohode aj dve mimoriadne výrazné umelecké inštalácie aj Laco Sabo a Milan Adamčiak. Sabo si zvolil symboliku Gologty, ktorej odkaz sa niekedy stráca pod nánosmi hodnotového chaosu v spoločnosti. Adamčiakove dielo spája antickú kultúru a ľudovú tvorbu, pričom hravou formou reaguje na médiami vytváraný nezmyselný pocit ohrozenia.

Viac tu: www.pohodafestival.sk/sk/novinky/krestanska-anticka-i-ludova-symbolika-v-dielach-4d-gallery-nae-pohode

Peter Kalmus prinesie mobilnú inštaláciu bicie s názvom „Rakety mieru a lásky“. Poprední slovenskí výtvarníci opäť namaľujú svoje diela na vodomerné šachty. V tomto roku uvidíte diela od výtvarníkov:

Danglár, M. Vrzgula, F. Lipták, M. Ormandík, N. Pakšiová, M. Voláková, R. Dranga, S. Müllerová, D. Slavkovská, K. Sido, I. Derevenec, M. Prekop, M. Ormandík, V. Frešo, L. Mikle, M. Mališ, M. Gerboc, V. Zrník, T. Rafa, A. Sákový, M. Slováková, J. Turek, A. Dobrovodský, S. Bellérová, I. Greguš, O. Hudec, E. Činčálová, M. Dráb, A. Selmeci, J. Holman, P. Žiačková, T. Jusko.

Novinkou sú aj dve naše autorské inštalácie Garáž a Letisko. Letisko nájdete priamo v slnečniciach a Garáž hneď pri nich.

Anton Repka