KLAUS WALDECK A ALBUMOVÁ NOVINKA GRAN PARADISO SPIEVANÁ V TALIANČINE

Waldeck - Gran Paradiso (Dopenoir Records , 2016)

Waldeck - gran paradiso cdKlaus Waldeck, alebo skrátene Waldeck je zaujímavou postavou na rakúskej hudobnej scéne.

I keď vyštudoval právo, láska k hudbe u neho pretrvala a neskôr zvíťazila nad právnickou kariérou. Od šiestich rokov totiž hral na klavír a po ukončení štúdia práva sa plne sústredil na hudbu. Začiatkom 90.-tych rokov pôsobil v Londýne, kde spolupracoval s mnohými miestnymi hudobníkmi. V roku 1996 sa vrátil do Viedne. V tom čase na seba upriamil pozornosť prvým vlastným úspešným hitom s názvom Aquarius. V roku 1998 mu vyšiel debutový album s názvom Balance Of The Fource, hudobne vychádzajúci zo štýlov down tempo, dub, alebo i jazz.

Popri komponovaní vlastných skladieb sa venoval i produkcii mnohých albumov pre interpretov nielen z Rakúska. V roku 2001 svoje kvality Waldeck potvrdil ďalším  výborným albumom nazvaným The Night Garden. Ďalší posun v jeho kariére nastal v roku 2007 titulom Ballroom Strories, na ktorom spolupracoval s rakúskou speváčkou Zeebee.

Waldeck

V týchto dňoch Waldeck prekvapil úplne novým albumom nazvaným „Gran Paradiso“.

Opäť na ňom prekonal svoju vysoko nastavenú latku a to tým, že piesne sú spievané výlučne v talianskom jazyku. Úlohy speváčky sa zhostila La Heidi, celým menom Heidi Moussa-Bennamar. Spoločne sa im podarilo na albume vytvoriť atmosféru akú poznáme  zo „spaghetti-western“ filmov.

V jednotlivý skladbách počuť okrem elektroniky aj funk, country alebo tango, čo môže poslucháča strhnúť k tancu. I keď prevažuje sentimentálna nálada, autor si od nej drží ironický odstup. Waldeckova hudba sa ideálne dopĺňa so spevom Le Heidi a z týchto nahrávok cítiť, že taliančina je v hudobnom svete stále atraktívnym jazykom. Taliansky jazyk znie dokonca v tejto podobe úplne dokonale.

Róbert Gregor (foto: press Waldeck)