VLADIVOJNA LA CHIA MÁ NOVÝ VIDEOKLIP A BUDE KRSTIŤ ALBUM

Česká speváčka, skladateľka, textárka a vyštudovaná výtvarníčka Vladivojna La Chia predstavuje klip k piesni „Tam v hluboké tmě tepe a září“. Pokojná, intímne a zmyselná skladba má viac dvojzmyselných významov, ktoré sú zabalené do dráždivého groovu.

„Raději bych však posluchače nechala, ať si k desce přistupují se svými volnými asociacemi. Důvod, proč jsem desku vytvořila takovou, jaká je, se nemusí nutně propojit s tím, jak ji posluchač vnímá,“ hovorí La Chia.

Vznik rovnomennej novej platne „Tam v hluboké tmě tepe a září“, ktorá vychádza 23. septembra, inšpirovali komorné sólové koncerty a tanečné, svetelné a hudobné vystúpenia z cyklu „Light Underground“ prebiehajúce v podzemí Domu U Kamenného zvonu galérie hlavného mesta Prahy. V tamojších stredovekých pivniciach vznikol tiež videoklip v réžii Bořivoja Horinka.

Svetlo a tma, spiritualita a erotika – ostré protiklady, aj nežné a jemné stvárnenie letných farieb, tak by sa dal charakterizovať nový šesť pesničkový album s autorskými textami reflektujúcimi na vnútorný a vonkajší svet žánrovo nezaraditeľnej autorky.

Nový album nahrala Vladivojna sama v domácom štúdiu „Mrtvola“. K októbrovému krstu v Prahe, Brne a Ostrave si prizve sprievodnú kapelu Tepe a září zloženú z výrazných hudobníkov. Tvoria dlhoročná spoluhráčka Terézia Vodička Kovalová, klávesistka Karolína Šustová, basistka Tereza Čepková a bubeník Ján Horváth.

Nový album vychádza na značke Vladivojny La Chia v digitálnej distribúcii Supraphonu v limitovanej vinylovej edícii 200 kusov s vloženým grafickým listom, ilustráciou či akvarelom z dielne Vladivojny. Vznik albumu finančne podporila Galéria hlavného mesta Prahy v rámci programu Umenie pre mesto.

Vladivojna La Chia si od roku 2003 s jedinečnou hravosťou privlastňuje a ohýba žánre a tým si vytvára svoj vlastný. „Tam v hluboké tmě tepe a září“ je piatou autorskou sólovou platnou, ale už pätnástym albumom v diskografii jej projektov (Vladivojna La Chia & Banana, Vladivojsko, filmové a divadelné soundtracky – Nevinnost, Až po uši, Musica Scenica, 8 Hlav šílenství) a zhudobnených básní Anny Barkovovej – „Hrdinům naší doby“.

Počas uplynulého roka zložila Vladivojna La Chia hudbu ku krátkemu filmu „Olga“ o invalidnej žene, ktorá si túži splniť svoj sen, dopísala operu „Šípková Lulu“, vytvorila hudbu k predstaveniu „Dům Bernardy Alby“ pre Moravské divadlo Olomouc, soundtrack k audio knihám „Piranesi“ a „V lesích“, hosťovala na albumoch „Budoár staré dámy“ Márie Ladrové a Vladimíra Václavka. Píše tiež glosy pre časopis Vlasta a komponuje svoju autorskú reláciu „Dada“ pre Český rozhlas Vltava.

Krsty albumu „Tam v hluboké tmě tepe a září“ prebehnú 9. októbra v Prahe, 12. októbra Brne a 13. októbra Ostrave.

Anna Mašátová a NMR (foto: press Vladivojna La Chia)