BÁRA ZMEKOVÁ VYDÁVA REMIXOVÝ ALBUM A PREDSTAVUJE NOVÝ KLIP

Bára Zmeková je česká pesničkárka a skladateľka. V tomto roku získala dve nominácie na Ceny Anděl v kategóriách Speváčka roka a Objav roka. Vlani vydaný album Lunaves, ktorý tento rok vyšiel aj na vinyle, zožal veľký úspech, čo dokazuje aj ocenenie na Czech Music Crossroads.

Teraz, tesne pred vyhlásením nových hudobných cien, prichádza Zmeková s remixovým albumom s názvom LNVS (rmxd). Podkladom pre album boli piesne z úspešného albumu Lunaves a o remixové podoby sa postarali spriatelení českí i zahraniční producenti.

„Baví ma, keď raz za čas môžem pracovať na piesni, ktorá má vopred vyhradené hracie pole, či už ide o cover, alebo remix a chcela som tiež hracie pole vytvoriť aj pre svojich priateľov producentov. Mojím hlavným ťahúňom bola zvedavosť, pretože moment, kedy počujete remix prvýkrát, je neopakovateľný. Je to zaujímavý proces, kedy sú piesne rozobrané na molekuly a zostavené do niečoho nového, čo má jasnú súvislosť s originálom, ale zároveň ho to posúva do nového vesmíru,“ vysvetľuje svoj nápad Bára Zmeková.

Na kompiláciu LNVS (rmxd) prispeli producenti z ostravského elektro-akustického projektu Forma Robert Forman a Michal Princ a mladý lo-fi producent Claviq.

Neskôr sa k nim pridali aj bubeník a producent Petr Hanák aka Lang Bianka (Katarzia, Fallgrapp), či speváčka a producentka Awali. Zo zahraničných producentov sa na albume predstavuje hudobníčka Ivana Mer (Slovensko) a kolumbijský DJ a producent KillaBeatMaker, ktorý vo svojej hudbe čerpá z afro-kolumbijských koreňov a folklórnu hudbu prepája s urban beatom.

K piesni „Kostra“ vychádza tiež klip, na ktorom Bára spojila sily s Petrom Hanákom, autorom tohto remixu. Spoločne potom s fotografom Danielom „Danthe“ Kovářom, režisérom a hercom Danielom Možnarom a fotografom Petrom Zmekom vytvorili obrazovú koláž na hranici sna a reality.

Nový remixový album LNVS (rmxd) je farebnou hudobnou zmesou rôznych žánrov a prístupov, ktorých hlavným spojovateľom je hlas Báry Zmekovej. Vizuál albumu vytvorila Anna Wdowka a o master sa postaral Tomáš Karásek z Gargle and Expel.

Krst albumu prebehne v rámci špeciálneho svätojánskeho koncertu 23. júna 2020 v karlínskom prístave 18600, na ktorom Bára vystúpi s celou kapelou. Báru Zmekovú môžete ďalej vidieť napríklad na Hradeckom Slnovrate a ďalších festivaloch. Na jeseň pripravuje aj Lunaves tour. Album vychádza na domácom labeli Tranzistor 12. júna 2020.

David Landštof a NMR (foto: Petr Zmek)