VYCHÁDZA ALBUM PROJEKTU JANA A JA, LESOKRUHY SÚ SPLNENÝM SNOM

9. septembra 2020 vychádza debutový album projektu Jana a ja s názvom Lesokruhy.

Za projektom stojí autorka, textárka a speváčka Jana Krčmárová, album vznikol v spolupráci s aranžérom, klaviristom a hudobným producentom Ľubošom Šrámkom. Jeho hudba môže byť zaradená do rôznych žánrových kategórií s presahmi do alternatívneho popu, jazzu, či scénickej hudby.

Žánrovej rôznorodosti albumu, ktorá však premyslene zapadá do jedného celku, výrazne napomohla skutočnosť, že na albume môžete počuť výkony 16-tich rôznych hudobníkov.

Základ štúdiovej kapely okrem Jany Krčmárovej a Ľuboša Šrámka tvorili Juraj Griglák (basgitara), Pavol Bereza (gitara) a Marián Ševčík (bicie). V dvoch piesňach ich doplnil saxofonista Nikolaj Nikitin, v ďalších sláčikové kvarteto Mucha Qaurtet či Ondrej Juraši (trúbka), Viliam Vojčík (lesný roh), Barbora Kolářová a Lucia Pintérová (obe flauta). Dve piesne nahrala kapela v obmenenom zložení – na klávesy hral Peter Kunzo a na basgitaru Tibor Farkaš. Na albume znie aj elektronika, použitá je ale takým spôsobom a v takom rozsahu, ktorý podčiarkuje zvuk akustických nástrojov, alebo dáva myšlienku niektorým kompozíciám, a je tak ich prirodzenou, ale nie nosnou súčasťou.

Treťou zverejnenou piesňou z albumu je Jesenná.

O tej Jana tvrdí, že ju napísala namiesto fotografie, ktorú by urobila, ak by mala so sebou v jeden minuloročný deň v horách fotoaparát: „Hneď v lese vznikol text, doma pri klavíri sa mi okamžite spojil s priamočiarou melódiou, a dodnes presne cítim atmosféru tej chvíle, keď sa hmla medzi kopcami prevalila z leta do jesene. Ľuboš Šrámek a kapela presne vystihli jednoduchú, ale rafinovanú krásu tej chvíle.“

NMR (foto: press Jana Krčmárová)