VÝSLEDKY XIII. ROČNÍKA HUDOBNÝCH CIEN VINYLA

Víťazi XIII. ročníka českých hudobných cien Vinyla boli vyhlásení v priebehu slávnostného večera v stredu 6. marca v pražskom Lucerna Music Bare. Za Platňu roku kritici zvolili album „Výklopný světlomet“, na ktorom Toyota Vangelis zasadil hyperpop do kontextu českej alternatívnej hudby. Objavom roka je producentka a vokalistka Klara Wodehn. Počinom roka sa stala iniciatíva Nadšením nájem nezaplatíš.

Cenu Jany „Apačky“ Grygarovej za publicistiku si odniesli hneď dvaja autori, Julie Piata a Timon Láska. V rámci tohto roku tretíkrát vyhlásenej výzvy Bastl Electronic Track pre začínajúcich producentov porota vybrala skladbu Drill od Fæ Bestia.

„Tvorba hudobníkov ocenených v kategórii Platňa a Objav je rozdielna vo svojom prejave. Toyota Vangelis páli fosforeskujúcim svetom plným zvukových experimentov, Klara Wodehn má bližšie k intímnemu prejavu a izbovej psychedélii. Spoločným menovateľom oboch je aj v Česku aktuálne silne rezonujúci hyperpop, ktorý osobitne prekračujú k iným žánrom,“ hovorí jeden z koordinátorov cien Vinyla Pavel Uretšlégr.


Rôzne prístupy k tvorbe porota hodnotila aj v rámci štvrtého ročníka Ceny Jany „Apačky“ Grygarovej, na ktorý sa prihlásilo celkom 6 autoriek.

„Napriek dobe, kedy kultúrne rubriky aj médiá bojujú o prežitie, na seba výrazne svojou úplne vlastnou stratégiou fungovania v zložitom a prekarizovanom teréne upozornili Julie Pátá a Toman Láska. Porota okrem iného ocenila aj ich presah do mnohých publicistických žánrov. Obaja autori sú príkladom inšpiratívnej mladej kultúrnej novinárčiny, ktorá je veľkým prísľubom do budúcnosti,“ vysvetľuje za organizátorov Tomáš Grombíř s tým, že príhodne k situácii dnes miznúcej kultúrnej publicistiky porota ako víťaza kategórie Počin vybrala iniciatívu Nadšením nájem nezaplatíš, ktorá tému aktívne komunikuje vo verejnom priestore a apeluje aj na politikov, aby nielen mediálny ale celý umelecký sektor sprofesionalizovali zavedením statusu umelca.

Vo výzve Bastl Electronic Track porota z celkového počtu 42 prihlásených skladieb ocenila track Drill od Josefíny Trantinovej alias Fæ Bestia, ktorá nie je žiadnym nováčikom. „Fæ Bestia zaujala porotu už od prvých ročníkov a medziročne vždy dokázala svoj zvuk technicky aj kompozične posunúť. Fæ Bestia je veľkým prísľubom českej elektronickej scény,“ dopĺňa Tomáš Grombíř.


Počas slávnostného večera vystúpili štyria nominovaní

Diváci si vychutnali umelcov ako Klara Wodehn, Anna Vaverková, Petra Hermanová a Toyota Vangelis. Všetci dostali tradičný vizuál limitovanej stokusovej série LP, ktorá obsahuje po jednej skladbe od všetkých nominovaných, zhŕňa podstatné počiny českej scény a zároveň slúži ako základné ocenenie pre víťazov všetkých kategórií. Tento rok ho pripravila výtvarníčka a hudobníčka Pavla Bastlová alias Tokyo Drift. Celým programom ako moderátorka vykonala Linda Bartošová. Ocenenie dostali vecné ceny od partnerov Bastl Instruments a GoOut.

„Týmto okamihom Vinyla nekončí. Na českej hudobnej scéne už niekoľko rokov pôsobíme celoročne, počas roka opäť chystáme sériu koncertov, prednášok či vzdelávacích workshopov na mnohých miestach po celej SR,“ pripomína za organizátorov cien Vinyla Pavel Uretšlégr.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: press)