WARHAUS VYSTÚPIA V BRATISLAVE UŽ O TÝŽDEŇ, VEČER OTVORIA DOMÁCI BAD KARMA BOY

WarhausBelgická zostava Warhaus, ktorej frontman pôsobí ako hlavný skladateľ a spevák známej kapely Balthazar, navštívi Slovensko už o týždeň. V utorok 19. septembra zahrajú hudobníci vedení Maartenom Devolderom v bratislavskej Fuge. Koncertný večer vystúpením otvorí domáca skupina Bad Karma Boy.

Slovenskí hudobní fanúšikovia môžu Maartena Devoldera poznať najmä z výborného koncertu jeho pôvodnej kapely Balthazar na Grape festivale 2015. Maartenov sólový projekt Warhaus, ktorý belgický spevák príde predstaviť do Bratislavy, stojí trochu na iných hudobných základoch.

“Debutový album Warhaus som začal nosiť v hlave niekedy pred 6 rokmi. Mal som vtedy cieľ zložiť niečo v štýle klasických pesničkárov zo 60. rokov. Vtedajšia tvorba Balthazar bola viac ovplyvnená hudbou Gorillaz a LCD Soundsystem a aj keď sa tam časom začali objavovať prvky 60. rokov, nechcel som príliš presadzovať svoje ego v záujme dobrého fungovania kapely. V sólovom projekte som mal ďaleko väčšiu slobodu a aj vďaka tomu, že som skladal veci sám a podľa seba, vzniklo z toho niečo oveľa osobnejšie. Tým samozrejme neznamená, že Balthazar končí, len máme kratšiu kreatívnu prestávku,” hovorí Maarten Devoldere o svojom alter egu a novej kapele Warhaus.

 

 

Debutový album nesie provokatívny názov We Fucked A Flame Into Being, pričom ide o citát, ktorý si Maarten Devoldere požičal z knihy Milenec Lady Chatterleyovej od anglického modernistu Davida Herberta Lawrenca. Keď román prvýkrát vyšiel v dvadsiatych rokoch, spôsobil na Ostrovoch všeobecné pobúrenie kvôli otvoreným opisom sexuálnych scén a knihu zakázali ako nemravnú a pornografickú. V Británii vyšla až o ďalších 30 rokov.

Obsah pre dospelých spolu s vulgarizmami sa častokrát objavuje aj v textoch Warhaus. V minimalistickej atmosfére na spôsob Nicka Cavea či Marka Lanegana to však neznie povrchne ani prvoplánovo. Melódie v strednom tempe sa pomaly vtierajú pod kožu, sem tam sa na albume ozve klavír, čarovné dychové sekcie a vokály Maartenovej priateľky Sylvie Kreusch. Belgický hudobník potvrdzuje nálepku výnimočného skladateľa, ktorá sa mu čiastočne ušla už v roku 2012, keď francúzsky denník Libération označil druhú nahrávku Balthazar za najlepší album roka vôbec.

 

 

Keďže Balthazar zatiaľ stále spí, Maarten Devoldere minulý týždeň nečakane ohlásil vydanie už druhého albumu Warhaus, ktorý má vyjsť 13. októbra. Predznamenáva ho nový singel Mad World. Návštevníci bratislavského koncertu sa teda okrem skladieb z titulu We Fucked A Flame Into Being môžu tešiť aj na úplne nové pesničky. Celý večer koncertom otvorí domáca kapela Bad Karma Boy, ktorá takisto pracuje na novom albume. Mal by vyjsť na jeseň pod značkou Slnko Records.

Lístky na koncert Warhaus 19. Septembra vo Fuge sú ešte stále k dispozícii v predpredaji v sieti Tootoot.

Alexander Čerevka (foto: Joost Vandebrug)