NICK MULVEY A NEVŠEDNÁ ATMOSFÉRA JEHO PIESNÍ NA ALBUME WAKE UP NOW

36/2017

Nick Mulvey - Wake Up NowNick Mulvey je londýnsky skladateľ, inštrumentalista a spevák. Spočiatku hrával na klavír a bicie. V 18-tich rokov vyštudoval v južnom Španielsku hru na gitaru a o rok neskôr na presťahoval na Kubu, kde študoval hudbu. Po návrate do Veľkej Británie pokračoval v štúdiu etnomuzikológie na škole orientálnych a afrických štúdií. V roku 2005 sa zoznámil so skupinou Portico Quartet, v ktorej hral na hang. (švajčiarsky oceľový hudobný nástroj, často nesprávne nazývaný ako závesný bubon, známy i pod názvami lietajúci tanier, disco armonico, Pantamu, bubon hang). V roku 2008 bol spolu s touto skupinou nominovaný na Mercury Music Awards. V roku 2011 z nej odišiel a zahájil svoju sólovú kariéru. Od svojich umeleckých začiatkov si vytvoril osobitý štýl spájajúci vplyvy hudobníkov ako Nick Drake, Joni Mitchell, Tom Waits, ktoré kombinoval s rôznymi africkými hudobnými štýlmi. V jeho sprievodnej skupine pôsobil aj africký gitarista Kawele, čo sa odrazilo na zvuku prvej EP platne Fever To The Form (2013). Jeho albumový debut vyšiel o rok neskôr pod názvom Nick MulveyFirst Mind. Tento titul sa dostal do top desiatky britského albumového rebríčka a bol nominovaný na cenu Mercury Music Awards.

 Druhý Nickov album Wake up Now bol nahrávaný v štúdiách Real World Petra Gabriela, pod dohľadom rešpektovaného producenta menom Ethan Johns. K spolupráci bol prizvaný aj legendárny Brian Eno. V textoch piesní albumu Wake Up Now dominujú témy výzvy na empatiu a jednoty (We Are Never Apart ), alebo prisťahovalectva ( Myela).

Z hudby Nicka Mulveyho cítiť talent hlavného protagonistu i hudobníkov, ktorými sa v súčasnosti obklopil. Jeho piesne majú nevšedne gradujúcu atmosféru,  preto Vám ich radi predstavíme v rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor (foto: archív)