WHAT IS WHAT – PÝTA SA HUDOBNÍK ROMAN HARVAN NA SVOJOM PROFILOVOM ALBUME

Roman HarvanDlhoročný hráč orchestra SND, známy slovenský violončelista, ktorý bol a je súčasťou výnimočných slovenských hudobných projektov, výtvarník. Roman “Hary“ Harvan je výraznou osobnosťou domácej inštrumentálnej, ale aj umeleckej scény. Svoju všestrannosť a osobnostnú komplexnosť potvrdzuje profilovým albumom s názvom What is What, ktorý vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

„Túžil som a stále túžim vypovedať o kráse a tajomstve života. Zdá sa mi, že najviac sa k tomu priblížim v bolesti. Tri minúty piesne vystihujú krásu okamihu. Môže to byť aj kresba, alebo báseň. A keď prichádza nová skutočnosť tvojho bytia, je to zviera, či anjel? Čo?,“ vyjadruje sa k poetike albumu skladateľ, inštrumentalista a spevák v jednej osobe, Roman Harvan. Popísať hudobnú výpoveď počinu What is What nie je jednoduché. Rešpektovaný slovenský hudobník nás pozýva do svojej krajiny. Spája sa v nej staré s novým, melancholické s radostným, bolestné s oslobodzujúcim. Skúmať vplyv jednotlivých žánrov by bolo krokom vedľa. Tak trocha psychedelický obraz, pocta pesničkárstvu, rocková gitarová slávnosť, metamorfóza klasickej hudby. Harvan nahral všetky nástroje, vokály aj rytmiku. „Hary má výnimočný hudobný jazyk. Je mimoriadne autentický. Celé produkciu albumu sme sa preto rozhodli poňať v tomto duchu. Bez umelej editácie a snahy o očividnú krásu. Každý, kto miluje anglickú hudbu z druhej polovice minulého storočia, nájde vo What is What kus vlastného sveta. Je to mimoriadne osobná doska a som poctený, že som na ňu mohol prispieť niekoľkými textami,“ dodáva k Harvanovmu pesničkárskemu debutu Robert Pospiš, producent a spoluzakladateľ vydavateľstva Real Music House.   

Roman Harvan sa ako umelec i hudobník pohybuje vo viacerých priestoroch a prostrediach naraz a táto pestrosť – bohatstvo načerpaného, je prítomné aj na jeho profilovej hudobnej výpovedi. Vyzreté skladby skúseného skladateľa aj inštrumentalistu dopĺňajú sugestívne anglické texty – poklona anglo-americkej hudobnej kultúre 60. rokov, ktorá je s autorom vžitá. CD What is What má ambíciu otvoriť sa širšiemu publiku a to aj napriek tomu, že vychádza z intímneho, komorného prostredia autorovej jedinečnej osobnosti a duše. Harvanov zaujímavý a neotrený umelecký prístup sa nesie celým jeho životom. Pôsobil napríklad v súbore VENI, spolupracoval s UNITID orchestrom, Bábkovým a Mestským divadlom Žilina, Debris Company. Hrával aj v skupine Bezmocná  hŕstka, ktorej je spoluzakladateľom. V posledných rokoch sa Roman Harvan zviditeľnil aj účinkovaním v projekte Tales From My Diary (pocta Leošovi Janáčkovi – nominácia na cenu Počin roka v rámci ocenení  Radiohead_Awards), a tiež ako autor hudby na CD Šarišský/Havran – Piesne pre klavír a čelo a oceňovanej nahrávky Exodus skupiny Polajka.

Vydanie albumu podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. SOZA, BSK a Hudobný fond. Profilový album violončelistu, skladateľa a textára Romana Harvana predstavuje osobnosť domácej umeleckej scény v originálnom svetle. What is What patrí nepochybne k najzaujímavejším nahrávkam domácej scény v tomto roku. Album vychádza vo vydavateľstve Real Music House.  

Real Music House a NMR (foto: Boris Németh)