SLOVENSKO VYŠLE NA SHOWCASEOVÝ FESTIVAL EUROSONIC 120-ČLENNÚ VÝPRAVU

Eurosonic 2019Slovensko vyšle na najväčší showcaseový hudobný festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) do holandského Groningenu takmer 120 umelcov, novinárov a hudobných profesionálov. Podujatie sa bude konať od 16. do 19. januára.

ESNS len pred pár dňami skompletizoval svoj line up, ktorý obsahuje 319 mien, pričom vďaka tohtoročnému zameraniu na slovenská a českú hudbu je v zozname jedenásť umelcov z Česka a desať zo Slovenska. Tí dostanú príležitosť osloviť svojimi vystúpeniami 4000 hudobných profesionálov a zástupcov 400 európskych festivalov, ktorí každoročne navštevujú toto podujatie.

Slovensko budú zastupovať Isama Zing, Autumnist, Katarína Máliková, Tittingur, Nvmeri, B-Complex, Our Stories, The Ills, Thisnis a Möbius. Českú scénu budú reprezentovať Hellwana, Thom Artway, Bohemian Cristal Instrument, Zabelov Group, Lazer Viking, Lenny, Circus Brothers, Manon Meurt, Floex + Tom Hodge, Pipes And Pints a Mydy Rabycad.

O slovenskú skupinu sa postará festival Pohoda. Výprava sa chystá do Holandska v troch autobusoch a niekoľkých dodávkach. Ubytovanie im poskytnú štyri veľké lode. Do mesta dopravia aj najmenší stage Pohody – Garáž, ktorú umiestnia pred miestnym vysokoškolským internátom. Okrem vlastných vystúpení na Eurosonicu budú môcť slovenskí interpreti odohrať ďalší koncert práve v Garáži.

Mimo programu ESNS 2019 vystúpia v Groningene aj ďalší slovenskí interpreti ako napríklad Gonsofus, ktorí zahrajú na paralelnom festivale Pinguin Radio Showcase. Toto podujatie organizuje frontman kapely Bazzookas. V uliciach mesta rozmiestnia aj umelecké diela od známych slovenských autorov, ktoré poznajú aj návštevníci Pohody. V Groningene vystavia Hľadisko 6 – Pozdrav z Groningenu pre Brucea Naumana od Ilony Németh a Pičusa od Viktora Freša.

Zástupcovia slovenskej aj českej scény budú o nej rozprávať aj počas panelov v rámci konferenčnej časti festivalu. Michal Kaščák bude hovoriť na paneli s názvom Boycott Czechoslovakia (príbeh hudobnej scény od komunizmu po kapitalizmus). Debata sa bude venovať úlohe hudby v totalite a demokracii a priblíži najúžasnejšie príbehy československej scény. Kaščák bude aj súčasťou panelu s názvom The Festival Panel: Big, Bold and Beautiful, na ktorom budú hovoriť zástupcovia najväčších festivalov zo štyroch európskych krajín o tom, čo všetko obnáša byť lídrom na trhu. Okrem Michala predstavia svoje festivaly Cindy Castillo – Mad Cool Festival, Mikolaj Ziolkowski – Open’er Festival a Herman Schueremans – Rock Werchter.

V ďalšom paneli s názvom Stopárov sprievodca po galaxii českej a slovenskej hudobnej scény sa predstavia Táňa Lehocká (Real Something), Alexander Čerevka (LALA Slovak Music Export), David Urban (booker, D Smack U) a Márton Náray (SoundCzech / Nouvelle Prague Conference). Panel poskytne prehľad o tuzemskom hudobnom priemysle, jeho veľkosti, príležitostiach, čo robiť i čomu sa vyhnúť, a to z prvej ruky od promotérov či agentov.

Viac informácií je dostupných aj na novej webstránke www.czskfocus.com.

Anton Repka a SITA