ZACHMÚRENÍ SUEDE SÚ SÍCE STARŠÍ, ALE ICH HUDBA NEZOSTARLA

SUEDE - NIGHT THOUGHTSSUEDE – NIGHT THOUGHTS (WARNER MUSIC 2015)

Pred dvomi rokmi Suede potvrdili, že nestarnú. Po dlhých rokoch odmlky vtedy prišli s albumom Bloodsports, na ktorom poslucháčom opäť naservírovali svojráznu zmes hitoviek, v podstate rock’n’rollovo ladených, len s typickou dávkou melanchólie.

Spevák Brett Anderson spieval tak, ako za starých čias a napokon to, že sú Suede vo forme, predviedli naživo aj v našich končinách. Preto neprekvapí, že potom, čo ich máme v pamäti zafixovaných ako kľúčové postavy britskej nezávislej scény deväťdesiatych rokov, ktoré na svojich radových albumoch v jednotlivých obdobiach skladali hity ako Beautiful Ones, Animal Nitrate, She’s In Fashion, Everything Will Flow a iné, čakáme veľa aj od najnovšieho albumu. Ten vychádza po necelých troch rokoch od dôležitého comebacku a skutočne nesklame.

Suede

Pod názvom „Night Thoughts“ sa skrýva dvanásť nových skladieb, pätica hudobníkov spolu s novými piesňami vytvorila aj ich filmové spracovanie.

Úvodná skladba When You Are Young privíta sláčikovými nástrojmi a temnejšou tvárou kapely, ale už nasledujúca pesnička Outsiders má blízko k indierockovej podobe týchto britských stálic. Pale Snow je pomalá, no naliehavá pochmúrna balada.

Singel Like Kids, ktorý sa objavuje aj v našom vysielaní, zasa prináša typickejší zvuk Suede, ako ich poznáme zo starých hitoviek.

Je tu aj pieseň When You Were Young, ktorá na rozdiel od úvodnej skladby s podobným názvom, má bližšie k art-rocku a pred niekoľkými rokmi by ste u Suede niečo podobné určite nečakali. Už nie sú mladíci, ako to bolo v „deväťdesiatkach“.

Témy albumu priniesol sám život, frontmanovi krátko pred začatím skladania nových skladieb umrela matka, aj kapela sama hovorí o novom materiáli ako o rodinných témach: láska, smrť, život, úzkosť a zúfalstvo. Preto nečakajte nič veselé. Ale to od Suede asi ani nikto neočakáva.

Matej Lauko (foto: press Suede)