ŽENSKÉ POSILY COLOURS OF OSTRAVA: RAPUJÚCA DCÉRA RABÍNA VICTORIA HANNA, NÓRSKA SENZÁCIA AURORA AJ TEMNÁ HOLANDSKÁ SPEVÁČKA KOVACZ

COLOURS 2016Bratislava/Praha – 11. apríl 2016 – Program tohtoročného medzinárodného hudobného festivalu Colours of Ostrava pridáva päť výnimočných ženských osobností. Patria medzi ne: devätnásťročná nórska speváčka Aurora, ktorá na sever Moravy privezie rozprávkovo temný elektropop, Victoria Hanna z Izraela, dcéra rabína divoko rapujúca staroveké židovské texty, holandská speváčka Kovacs, ktorá svojim surovo zafarbeným hlasom pripomína nielen Amy Winehouse, nórska elektropopová speváčka, skladateľka a hudobníčka Susanne Sundfør a nekonformná poľská speváčka Maria Peszek, ktorá je taktiež známa ako herečka z filmov Agnieszky Holland a Jerzyho Stuhru.

victoria hannaJedno z najlepšie strážených izraelských hudobných tajomstiev dlho odolávalo prezradeniu: Victoria Hanna doteraz nevydala jediný album, zvesti o kričiacej, so slabikami sa hrajúcej a recitujúcej speváčke, herečke a performerke sa v minulých rokoch šírili po jej newyorských koncertoch, vokálnych workshopoch a vystúpeniach na prestížnych festivaloch. Veľkú senzáciu vzbudili dva minuloročné videoklipy so skladbami Twenty two (22) letters a The Aleph-bet song (Hosha’ana), inšpirované posvätným kabalistickým dielom Kniha stvorenia (Sefer Jecira), pripisovanému Abrahamovi. Obidve skladby sú predzvesťou jej onedlho vychádzajúceho debutového albumu.

AURORA - cocoon-tones-18Deväťnásťročná Aurora Aksnes je premýšľavý “snílek” skladajúci elektropopové skladby štýlom “niečo sa stane, niečo príde – možno magický okamih”. Prvým EP Running With The Wolves zasiahla tak poslucháčov aj kritiku, až nevedeli či majú veriť, že tieto prepracované, hymnickými zbormi prizdobené skladby, vyšli z hlavy tak mladej ženy. Nórska speváčka ale nakoniec dokázala zaujať milióny poslucháčov, ktorí si od debutového albumu All My Demons Greeting Me As A Friend sľubovali len to najlepšie.

kovacsSurovo zafarbený hlas, nekonvenčný image, kabaretné koncerty nasvietené päťdesiatimi odtieňmi čiernej a s varovaním: “Môžem sa stať čarodejnicou, mrchou aj vrahyňou.” To je dvadsaťšesťročná holandská speváčka Kovacs, ktorá debutovým albumom Shades Of Black, spôsobila v Európe obrovský rozruch. Najradšej chodí v čiernom, ostrihaná nakrátko a s kožušinovou čiapkou na hlave, má tmavý zafajčený hlas, soul v duši a majsterkou sveta v písaní o šťastnej láske sa rozhodne nikdy nestane.

susanne_press_ogTridsaťročná Susanne Sundfør vie toho o tradičnej nórskej hudbe veľa. Vyštudovala operu, dokáže aranžovať sláčiky a klavír a klávesy sú pre ňu ako pre iných gitara. Vplyv Mozarta a Handela sa u nej prelína s minimalizmom Philipa Glassa, folkom Roya Harpera a s avantgardou trumpetistu Nilsa Pettera Molværa. Popovú časť kontruje presvedčivým využívaním elektroniky a zložitou interpretáciou s nečakanými melodickými zvratmi. Prerazila albumom The Silicone Veil, spoluprácou s Röyksopp, ale aj podielom na soundtracku k filmu Oblivion po boku Antony Gonzalesa aka M83, ktorý spolu s Larsom Horntvethom z Jaga Jazzist pomáhal Susanne s produkciou Ten Love Songs.

Maria_PeszekPoľská speváčka Maria Peszek nedáva už roky spávať poľským konzervatistom, má blízko k popu, rocku, kabaretu, punku a doma je za celebritu, od ktorej sa očakávajú nekonformné činy. Zažiarila na divadelných doskách, v televízii a vo filmoch Agnieszky Holland a Jerzyho Stuhru. Extrémnu pozornosť však na seba strháva hudbou: osobne otvorenými, emotívnymi a silne provokatívnymi piesňami a prehláseniami. Zo svojho radikalizmu neustúpila ani na čerstvom albume Karabin, okolo ktorého sa v Poľsku opäť rozhorela vzrušená debata. Spieva sa v ňom o slobode, nenávisti a o práve na odlišnosť. “Ide o pacifistický album, vyjadrený militantnými prostriedkami. Mojim snom je, aby tieto piesne dávali silu všetkým ľudom v týchto nekľudných časoch a taktiež aby sa ľudia vďaka nim menej báli. Pretože strach a sloboda sú protikladné pojmy,” povedala Maria Pezsek, ktorej nový videoklip Modern Holocaust natočený s tanečníkom Pawełom „Pablo” Krupom získal obrovskú pozornosť.

Festival Colours of Ostrava sa uskutoční od 14. do 17. júla 2016 v úchvatnom industriálnom areáli Dolních Vítkovic. Hlavnými hviezdami Colours of Ostrava sú Underworld, Tame Impala, Of Monsters and Men, M83, Passenger, Thievery Corporation, ANOHNI, Kodaline, The Vaccines či Slowdive.

Viac ako 300 programových bodov (okrem koncertov aj divadlá, filmy, workshopy, diskusie, výtvarné aktivity) vrátane fóra Meltingpot prebehne na viac ako 22 otvorených a krytých scénach. K tradičnému návštevnickému servisu budú patriť dve stanové mestečká (jedno tesne vedľa areálu), Family park a Detská zóna s programom, pitná voda zdarma, zľava VLAK+ s Českými dráhami, veľkoplošné projekcie, požičovňa bicyklov, tribúny, program pre zdravotne znevýhodnených návštevníkov Colours bez bariér a výhodné vstupy do objektov v Ostrave Colours Plus a pod.

Zdroj článku: Zdenko Hanout