MOGWAI STVORILI SOUNDTRACK K ATÓMOVÉMU VEKU

Mogwai - Atomic

MOGWAI – ATOMIC (ROCK ACTION 2016)

Škótsky post-rockový kolektív Mogwai tvoria štyria hudobníci: frontman Stuart Braithwaite (gitara, spev), Barry Burns (gitara, klavír, syntetizátory, spev), Dominic Aitchison (basgitara) a Martin Bulloch (bicie). Na nezávislej scéne pôsobia Mogwai od polovice deväťdesiatych rokov a pre ich experimentálne hudobné plochy tvorené gitarovými „vyhrávkami“ a skresľujúcimi efektmi si ich obľúbil aj britský dídžej John Peel. Medzi inými renomovanými interpretmi vystúpili v rámci tzv. Peel Sessions, kde naživo predviedli svoje neraz dlhé a ťahavé melódie, inšpiračne vychádzajúce aj z hudby Pixies, My Bloody Valentine, Sonic Youth či The Cure.

Okrem radových albumov, z ktorých niekoľko sa dostalo do priazne kritikov (druhý radový album Come On Die Young či predposledný Rave Tapes z roku 2014), má kapela Mogwai v albumovej diskografii aj niekoľko soundtrackov a takisto aktuálny deviaty štúdiový album je soundtrackom. Ide o konceptuálny album, o hudbu k dokumentu BBC o atómovom veku.

Na poslucháča čaká desať post-rockových skladieb bez spevu, ktorých počúvanie vyžaduje sústredenie a keďže ide o soundtrack, vhodná je pri nich aj predstavivosť a schopnosť vizualizovať si vnímané kompozície. Či už sa započúvate do skladby Are You A Dancer? s pridanými sláčikovými nástrojmi, uprednostníte snivý úvod v podobe skladby Ether, alebo dáte šancu tvrdším elektronickým zvukom v piesni U-235, vždy vám hlavou prebleskne myšlienka o tom, že táto kapela je stále čímsi unikátna: Mogwai tvoria nápaditú hudbu nielen pre vyslovených shoegazových nadšencov, na svoje si prídu aj fanúšikovia iných odtieňov nezávislej gitarovej hudby, ktoré vďaka tvorbe Mogwai dostávajú unikátnu podobu a prevedenie. Dnes večer si soundtrack nazvaný Atomic predstavíme prostredníctvom niekoľkých ukážok.

Matej Lauko