ŽIARIACI INDIVIDUALIZMUS Z ALBUMU TEN FLOWERS OD KALBELLS

Kalbells - Ten Flowers (NNE Tapes , 2017)

KalbellsKalbells je sólový projekt Kalmie Traverovej, ktorá viac ako desať rokov pôsobila ako speváčka a saxafonistka v americkej art-popovej skupine Rubblebucket. Počas tohto obdobia nadobudla skúsenosti a bohatstvo hudobnej sily. V posledných rokoch prekonala Kalmie boj s rakovinou, čo zapríčinilo jej utiahnutie sa zo spoločenského života. Tento čas využila na skladanie novej hudby, o ktorej tvrdí, že je uzdravujúca. So zmyslom sebaobjavovania vzniklo desať piesní jej debutového albumu Ten Flowers.

Vďaka inšpiráciám a aktuálnemu osobnému vyjadreniu našla Kalmia novú polohu hlasu pre svoju hudbu, ktorá vo veľkej miere odráža jej jedinečnú osobnosť – farebný svet plný fantázie popretkávaný zaujímavými melódiami a harmóniami. Jej piesne spočiatku vznikali len ako demonahrávky pomocou hlasu, počítača a vreckového syntetizátora. O výslednú podobu nahrávok sa neskôr v štúdiu postaral producent Ryen Power. Album Ten Flowers je z veľkej časti elektronický, avšak prítomné sú aj organické, ľudské prvky. Počuť zvuk perkusií, vetra, klopanie, tlieskanie i pískanie, čo dodáva jednotlivým nahrávkam jedinečnú hravosť. Bubeník Ian Chang (Son Lux, Landlady) oživil jednotlivé skladby impulzom, ktorý v niektorých prípadoch nabáda aj k tancu. Chrbtovou kosťou všetkých skladieb je jemný, zraniteľný a zároveň sebaistý hlas Kalmie. Zložité vrstvenie jej spevu spájajú bohaté inštrumentálne melódie. Jej texty majú poetickú náladu a komunikujú pomocou rôznorodých emocionálnych prúdov. Hlavnými témami albumu sú sebaobjavovanie, posilnenie, hľadanie duševnej rovnováhy a radosť zo slobody.

Album Ten Flowers vyniká v súčasnej hudbe. Jeho piesne stelesňujú individualizovaný hudobný štýl, ktorý sa nedá jednoznačne zaškatuľkovať. Prirodzený talent ústrednej postavy, v spojení so skúsenosťou speváčky vytvára predpoklady k dôvere a ochote prijať nové hudobné vplyvy. Tento album je aj dôkazom schopnosti sa pomocou hudby uzdravovať a dosiahnuť osobné oslobodenie.

Róbert Gregor