ZOZNÁMTE SA, TOTO JE JANA A JA A JARNÁ PIESEŇ ĎALEKO

V utorok 28. apríla 2020 vyšiel prvý singel „Ďaleko“ z albumu hudobného projektu JANA A JA s názvom „Lesokruhy“.

Text skladby, ktorý odkazuje na pocit blízkosti medzi ľuďmi aj v časoch, keď sú fyzicky ďaleko, je v týchto dňoch príznačný, hoci plán v tomto smere nebol žiaden.

O hudobnú produkciu piesne i pripravovaného albumu sa postaral klavirista a skladateľ Ľuboš Šrámek, známy najmä zo spolupráce s Nikolajom Nikitinom, Jurajom Griglákom a inými hudobníkmi.

Za projektom JANA A JA stojí Jana Krčmárová – pesničkárka, ktorá v poslednom čase so svojou tvorbou ostávala zavretá doma a hrala len pre pár kamarátov. Vo svojich začiatkoch v roku 2017 nahrala dve pesničky (Zviera a Astronaut) v spolupráci s Rolandom Kánikom (Sonic Cat Studio). V posledných dvoch rokoch odohrala niekoľko komorných koncertov s Petrom Kunzom a Luciou Pintérovou (najmä v Bratislave, Nitre, či Brne), čo bol aj medzikrok k spolupráci s Ľubošom Šrámkom.

K dohode o spolupráci prišlo okamžite a spontánne aj vďaka požičaným klávesom.

„Skladba Ďaleko vznikla v čase, keď som si čoraz viac uvedomovala potrebu blízkosti ľudí, hlavne blízkosti duší – pocit, že máte pár priateľov, ktorým môžete zavolať aj o polnoci, a tiež kvôli potrebe prelomiť bariéru a otvoriť sa svetu. Ľudí, o ktorých spievam v pesničke, volám ľuďmi na dosah, hoci sú občas ďaleko,“ vraví Jana.

Singel bol zverejnený spolu s videoklipom, ktorý vznikol v režime „na diaľku“. Na jeho vzniku sa podieľali Waldemar Švábenský, Branislav Vincze a Jana Fašungová.

NMR (foto: press Jana a ja)