JANA HUBINSKÁ PREDSTAVUJE DVA NOVÉ DUETY

Jana Hubinská má dve hudobné novinky. Pozitívne naladená herečka a speváčka predstavuje dva duety.

S gitaristom Petrom Luhom spieva španielsku skladbu „Mil Pasos“, ku ktorej vznikol nádherný tanečný klip. V ňom si šarmantná Janka zatancovala s tanečníkom Michalom Barniakom. Druhým duetom si Jana Hubinská uctila zosnulého kamaráta Tibora Farkaša, s ktorým sa pozná od 16-tich rokov.

Španielsky song „Mil Pasos“ od speváčky Soha zaujal Janu Hubinskú už pred troma rokmi. Na realizáciu si prizvala všestranného hudobníka Petra Luhu.

„Mil pasos som mala už nejaký čas uloženú v pamäti, ale nevedela som, s kým by som ju nahrala. Jedného večera som sa na koncerte stretla s Petrom Luhom. Slovo dalo slovo a o nejaký čas sme ju vo svojom vnímaní a cítení nahrali. Peťo je skvelý hudobník a je aj nesmierne technicky zdatný. Celú skladbu nahral, zmixoval a spolu sme ju naspievali.“ vysvetľuje s úsmevom Jana Hubinská.

Aranžmány a mix skladby má na konte Peter Luha, ktorý sa snažil držať originálu, ale zároveň pieseň upraviť po svojom.

„Všetky nástroje som nahral v mojom domácom miništúdiu. Pridal som viac gitarových vyhrávok, keďže som hlavne gitarista, ale aj husličky na záver. A potom sme to s Jankou naspievali. Spolupráca s Jankou, ale aj celým ansámblom, ktorý sa prizval k realizácii, bola veľmi príjemná, priateľská, až rodinná. Všetci sme do toho išli len z nadšenia a kvôli umeleckej stránke projektu, aby sa nám vo výsledku niečo príjemné podarilo,“ teší sa gitarista Peter Luha.

K španielskej skladbe „Mil Pasos“ je na svete aj energický tanečný videoklip. Jeho scenár a réžiu si zobrali na starosť Jana Hubinská a Peter Luha. Za kameru sa postavili Tomáš Majláth a Patrícia Macová. Strih má na konte Peter Luha a Tomáš Majláth.

„Muziku od malička milujem a vidím ju aj cez obrázky. Bola som plná energie a nadšenia. Oslovila som Michala Barniaka, s ktorým sa poznáme už roky z divadla. Miško je výborný tanečník, má aj vlastnú tanečnú školu a je neskutočne ústretový človek. Povedala som mu moju predstavu, koncepciu príbehu a pustili sme sa skúšať choreografie a skladať pohybový príbeh,“ vysvetľuje Janka.
Originál skladby „Mil Pasos“ je o vzťahu, z ktorého dáma stále uteká a vždy sa nejako po pár krokoch vracia.

„Keďže sme do klipu výrazne zapojili tanečné choreografie Janky s vynikajúcim Mišom Barniakom, tak nám z toho vyšiel skôr taký trojuholník, kde dáma uteká od jedného k druhému a naopak. Nakrúcanie bolo veľmi veselé, zrealizované počas troch dní na troch rôznych miestach. Jeden večer v bratislavskom starom meste, druhý pri Dunaji kúsok od vodného diela v Čuňove a tretí v Mišovom tanečnom štúdiu. Verím, že sa nám podaril spraviť príjemný klip na peknú skladbu a ľuďom v týchto neľahkých dňoch prinesie trochu slnka a na chvíľku sa s nami ocitnú duchom niekde v južných krajinách,“ neskrýva radosť Peter Luha.

Druhý duet vznikol pred rokom v štúdiu Pavla Kvassaya. Skladbu „Len tak“ zložil pre Janu Hubinskú Tibor Farkaš. Zosnulý autor hudby a textu napísal pre Janku celkovo päť piesní, ktoré sa dočkajú realizácie.

„S Tiborom sa poznáme od 16-tich a odvtedy sme sa sem tam, viac menej náhodne stretli či už cez muziku, na koncertoch alebo na motorkách. Minulý rok mi zavolal, či by som mu nenaspievala nejakú pesničku. Spolupracovali sme na piatich skladbách skoro päť mesiacov, podľa časových možností. Skladali a hľadali sme najlepšie slová, nástroje, rytmy, zvuk. Skladba „Len tak“ bola prvá hotová. Nasledovali ďalšie a ja som sa potom na chvíľu z nášho projektu stratila, mala som iné pracovné povinnosti. Keď mi volali, čo sa stalo, bol to pre mňa šok a dodnes tomu celkom neverím. Prvýkrát som počula naše pesničky na rozlúčke s Tiborom. Bola to pre mňa nepochopiteľná situácia, absurdná, strašne smutná. Tibor sa však vždy smial a ja som presvedčená, že tie skladby sú úžasné a zaslúžia si ísť medzi ľudí. Takže ideme ďalej…“ uzatvára Janka Hubinská.

Jana Hubinská po ukončení VŠMU študovala na muzikálovej škole vo Varšave.

Je úspešnou herečkou v televízii, filme i v divadle. Až do roku 2014 pôsobila najmä v českých, ale aj v európskych televíznych i filmových produkciách a na slovenských a českých divadelných scénach, v muzikáloch, drámach i komédiách. Na konte má množstvo ocenení, napr. v roku 1994 získala Cenu LITY za najlepší divadelný herecký výkon roka. Za úlohu matky v českom filme Děvčátko získala českú filmovú cenu za rok 2003 Český lev. Za herecký výkon v televíznej hre vysielanej naživo v roku 2010 získala Cenu LITY. Viac informácií nájdete na http://www.hubinska.sk/

Nora Krchňáková (foto: Barbora Baluchová Photography)