ZVEREJNILI NOMINÁCIE NA CENY ESPRIT

Ceny EspritOrganizátori cien Esprit za najlepší slovenský džezový album roka zverejnili nominácie v ich siedmom ročníku. Nominovaných je osemnásť džezových nahrávok, ktoré vyšli v roku 2018. Medzi nimi sú debuty mladých kapiel, stálice domácej scény aj medzinárodné spolupráce. Siedmy ročník ankety Esprit sa koná pod záštitou amerického klaviristu a skladateľa Kevina Haysa.

O víťazoch rozhodne odborná porota i verejnosť v internetovom hlasovaní. Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty za najlepší džezový album roka, vyberie medzinárodná porota zložená z popredných hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti džezu. Tento rok ju tvoria džezový redaktor rakúskej ORF Ö1 Johann Kneihs, marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus Peter Polanský, džezový producent a promotér z Tasmánie Viktor Zappner, hudobný redaktor a dramaturg v českého Rádia Proglas Milan Tesař, dramaturg City Sounds Festivalu Matej Šálek, redaktor Rádia Devín Ján Sklenár a redaktor portálu jazz.sk Peter Baláž. Spomínaný Kevin Hays je čestným členom poroty. O Cene verejnosti budú môcť priaznivci džezu rozhodnúť v hlasovaní od 1. apríla na portáli jazz.sk.

Slávnostný večer, počas ktorého vyhlásia výsledky a odovzdajú ocenenia Esprit, sa uskutoční 30. apríla v bratislavskom Divadle Aréna. Súčasťou večera bude aj koncert troch z nominovaných zoskupení. Živý prenos z galavečera odvysiela rádio Devín. 

Sošky ocenení v tvare kontrabasu pre Cenu verejnosti a Cenu odbornej poroty vytvoril slovenský akademický sochár Juraj Čutek. „Ľudský rozmer džezu, jeho farebnosť a improvizácia sú pre mňa najinšpiratívnejšie. Mám pocit, že tak ako vzniká džezová skladba, vzniká aj moje výtvarné dielo. Jeho zrodu vždy predchádza nápad, koncept, projekt, ale až konfrontácia s materiálom, mojim vnútrom a energiou kozmu vytvorí konečný produkt,“ uviedol umelec.

Ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day, ktoré združujú džezových nadšencov z celého sveta. Cieľom podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou džezových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

Ocenenie Esprit za rok 2018 je siedmym ročníkom podujatia, pričom držiteľkou ocenenia za rok 2017 je skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová. Po minulé roky zvíťazili zoskupenie Lukáš Oravec Quartet (2016), skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová (2015), basgitarista Juraj Griglák (2014), trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012). V roku 2014 a 2015 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Hlavnou myšlienkou ankety Esprit, udeľovania cien za najlepší slovenský džezový album, je podľa organizátorov podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, džezového žánru. Deje sa tak priamo prostredníctvom zviditeľňovania hudobných albumov, ktoré sa dostali na trh v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

Prehľad nominovaných na ceny Esprit: 
Andreas Varady – The Quest
Bratislava Hot Serenaders – I Like That
David Kollar & Arve Henriksen – Illusion of a separate world
Elia Kači – Charmaine
Erbetes Quartet Iveta Lišková – Motýlie krídla
Fats Jazz Band – Večer pri Dunaji
Fats Jazz Band – Swingin’ Organ
Jana Gaváčová – Biele noci
Ľudové Mladistvá – Viete Ako
Marek Szarvaš Projekt – The Rest of the World
Maringotka – Poza bučky
Paper Moon Trio – Teba vrúcne milujem
Peter Korman – Root System
Peter Lipa – Slovenské evergreeny
Sisa Michalidesová – Colours of Solitude
Štefan Bugala – Sagacita
Talent Transport – Napospas
Tibor Feledi Kairos Quintet – Common Playgrounds

SITA