ČESKÍ KAFKA BAND A MELANCHOLICKÁ AMERIKA PLNÁ PROTIKLADOV

Kafka Band - AmerikaKafka Band predstavuje novinku nazvanú Amerika. Sedemčlenná česká kapela s frontmanmi spisovateľom Jaroslavom Rudišom a Jaromírom 99 sa inšpirovala rovnomenným fragmentom spisovateľa Franza Kafku. Kapela pripravila aj klip pre okuliare zobrazujúce virtuálnu realitu. Na koncertné pódiá v Českej republike sa Kafka Band vráti v máji, aktuálne je na turné v Nemecku, kde zahrá i na prestížnom medzinárodnom knižnom veľtrhu v Lipsku.

Album Amerika s dvanástimi piesňami je výraznou premenou oproti predchádzajúcej platni Zámek. Kapela si dala záležať, aby album nebol len divadelným záznamom. Kafka Band sa sústredil na pesničky, do ktorých zaradil oveľa viac elektroniky. „Amerika vychádza z piesní, ktoré sme zložili pre divadelnú adaptáciu v nemeckých Brémach v roku 2017. Uviedli sme tam už predtým i divadelne-hudobnú podobu Zámku. Režisérom oboch inscenácií bol Alexander Riemenschneider, ktorý s nami Ameriku tiež produkoval a autorsky sa podieľal i na niektorých textoch. Na skladbách sme ešte veľa pracovali a vzniklo i niekoľko ďalších,“ hovorí Jaroslav Rudiš.

Album ponúka dvanásť obrazov, dvanásť zastávok Amerikou na ceste Karla Rossmanna.

Kafka Band„Kafka Band poslucháčov privádza do akustickej zrkadlovej sály, s fragmentami rapu, pinkfloydovskými gitarami, elektronickými groovmi a country akordami a zrazu, akoby nejakým kúzlom, sa ocitneme priamo uprostred Kafkovej melancholickej Ameriky. Ako je to možné?“ napísal o albume Reiner Stach, literárny vedec a popredný odborník na Franza Kafku, autor jeho monumentálnej trojdielnej biografie, ktorá s veľkým ohlasom vyšla i v češtine. Aby prechod do Kafkovho sveta bol čo najintenzívnejší, sprevádza Ameriku aj zverejnenie nového videoklipu k skladbe People get lost. Ten je dostupný i vo verzii pre okuliare pre virtuálnu realitu. Stlačte play a vyrazte do Ameriky!

Celá koncepcia spracovania románu vo vzťahu k aktuálnemu dianiu vo svete sa silno premietla i do nahrávania a konečného zvuku albumu. To potvrdzuje i kapelník, gitarista a producent Dušan Neuwerth: „Amerika je súčasný román, nie nadarmo sa pôvodne nazýval Nezvestný. Je o hľadaní miesta na svete, o ľudskej dôstojnosti, a tiež o samote a zatratení. Sú to všetko veci, ktoré sú vlastne aktuálne stále a podľa mňa vždy budú. Preto sme aj hudobne chceli poňať album viac súčasne. Využiť všetky technické možnosti, ktoré nám dnešok ponúka a v ktorých sa tak často sami strácame.“

Videoklip PEOPLE GET LOST – VR verzia a 360°video

Videoklip vznikol primárne vo verzii pre okuliare na virtuálnu realitu pre platformu Oculus Go. Na tomto prestížnom portále to bude prvý český hudobný videoklip vo forme interaktívneho virtuálneho zážitku. Pre fanúšikov, ktorí nevlastnia VR okuliare, sme pripravili ochutnávku v podobe  360° videa, ktoré budú môcť sledovať na YouTube. Interaktívny hudobný prežitok vo virtuálnom priestore nových svetov sociálnych sietí vytvorilo pražské kreatívne štúdio BRAINZ VR.

Hudba a literatúra

Spolupráca speváka a výtvarníka Jaromíra 99 a spisovateľa Jaroslava Rudiša existuje oveľa dlhší čas a netýka sa iba hudby. Spoločne napríklad vytvorili kultový komiks Alois Nebel, ktorého filmová adaptácia získala v roku 2012 Európsku filmovú cenu pre najlepší animovaný film. „S Járom Rudišom nás vždy bavilo prepájať zdanlivo neprepojiteľné, vydávať sa i do slepých uličiek,“ priznáva Jaromír 99 a dodáva, aký dôležitý je tento ich súčasný projekt. „Robili sme spolu komiks, divadlo, film i hudbu. Kafka Band je asi vrcholom našej spolupráce, kde sa snažíme zúžitkovať všetko, čo sme sa naučili od doby, čo spolu chodíme na pivo. Ale Kafka Band nie sme len my dvaja samozrejme, tvoria ho i ďalší skvelí muzikanti, producenti, grafici.“ A napriek tomu, že sa teraz sústredia na spoločnú kapelu, sú obaja veľmi zaneprázdnení aj prácou na ďalších projektoch. Jaromír 99 nedávno vydal komiks Zatím dobrý o protikomunistickej skupine bratov Mašínových. Rudiš je v Nemecku úspešný so svojím prvým románom, ktorý napísal v nemeckom jazyku Winterbergova posledná cesta, za ktorý je nominovaný na prestížnu Cenu lipského knižného veľtrhu.

Přemysl Štěpánek a NMR (foto: SalimIssa)