ZVEREJNILI ZOZNAM NOMINÁCIÍ NA CENY SOZA ZA ROK 2018

Honorárne ceny tentoraz zástupcovia SOZA udelia Vladimírovi Bokesovi, Marekovi Brezovskému, Fricovi Kafendovi a Richardovi Müllerovi.

Ceny Soza

Zástupcovia Slovenského ochranného zväzu autorov (SOZA) zverejnili dnes zoznam nominácií na Ceny SOZA za rok 2018. Tento rok bude podľa slov predsedu predstavenstva SOZA Ľubomíra Burgra medzi nominovanými viac mladých ľudí. „K Celeste Buckingham pribudli aj ďalšie mená, napríklad Tomáš Buranovský, Marek Danko, Emma Drobná… Myslím si, že tam nastal nejaký maličký posun. Inak tie posuny u nás na Slovensku, asi aj kvôli trhu, nie sú nejaké výrazné,” vyjadril sa Burgr pre agentúru SITA.

Okrem štatistických cien, ktoré si tradične prevezmú autori, nahrávacia spoločnosť s najúspešnejším zvukovým nosičom a rádio s najvyšším podielom domácej tvorby vo svojom vysielaní, odovzdajú zástupcovia SOZA aj štyri honorárne ceny. O tých rozhodla hlasovaním dozorná rada spoločnosti.

Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo si prevezme slovenský skladateľ súčasnej vážnej hudby Vladimír Bokes, do Zlatej knihy SOZA pribudnú in memoriam mená skladateľa Mareka Brezovského a dirigenta a klaviristu Frica Kafendu a Cena SOZA za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí poputuje do rúk speváka Richarda Müllera. Známy interpret, ktorý sa v 80. rokoch minulého storočia presadil najmä v českom prostredí, si cenu symbolicky preberie práve v čase, keď spoločne so skladateľmi Michaelom Kocábom a Ondřejom Soukupom koncertuje v oboch častiach bývalej Československej federácie. Ocenení si odnesú bronzovú plastiku s názvom Eurydyka sochárky Jany Brisudovej.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 1. októbra v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave. Program, ktorým bude prítomných sprevádzať Vera Wisterová, oživí šesť hudobných čísel. Pódium bude patriť napríklad opernej speváčke Eve Šuškovej a klaviristovi Ivanovi Šillerovi. Počas večera vystúpi aj Oskar Rózsa, ktorý bude interpretovať jednu zo skladieb Mareka Brezovského.

Okrem samotného odovzdávania Cien SOZA dnes zástupcovia spoločnosti informovali médiá aj o prepojení SOZA so švajčiarskou spoločnosťou SUISA Digital Licensing, ktorá bude s účinnosťou od októbra 2019 viesť v mene SOZA rokovania s medzinárodnými online službami ako sú streamingové platformy a ďalšie služby s možnosťou sťahovania diel a bude integrovať repertoár SOZA do svojich existujúcich licencií. „V konečnom dôsledku z toho budú mať úžitok najmä naši členovia – hudobní tvorcovia a vydavatelia, a to keď dostanú spravodlivý podiel za online používanie ich hudobných diel zo všetkých častí sveta,“ uviedol člen predstavenstva SOZA Tomáš Mikš.

ŠTATISTICKÉ CENY SOZA ZA ROK 2018

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel
Peter Dudák
Václav Patejdl
Ivan Tásler

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel
Boris Filan
Vladimír Krausz
Kamil Peteraj

Cena SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora
Celeste Buckingham
Marek Danko
Emma Drobná

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu
Budeme to stále my – Ivan Tásler / Vladimír Krausz
Lúč – Tomáš Buranovský
Words – Peter Graus, Tomáš Zubák / Emma Drobná

Cena SOZA za zvukový nosič
Miro Jaroš – Pesničky pre neposlušné detičky 3 (Galgan Records)
Kali – Dovi, dopo (Kali Records)
Zuzana Smatanová – Echo (Pandora – Art)

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní
Rádio Best FM
Rádio Lumen
Rádio Sity

SITA