DONA ONETE – SPEVÁČKA PRIŤAHUJÚCA POZORNOSŤ

Dona Onete – Rebujo (AmpliDiversão/Mais Um 2019)

Speváčka a skladateľka z povodia Amazonky pracovala po celý život v severnej Brazílii ako učiteľka a odborová aktivistka.

Dona Onete - Rebujo

Prvý album nazvaný Feitiço Caboclo jej vyšiel až v roku 2012, vo veku 73 rokov. V súčasnosti sa o nej hovorí ako o najväčšej speváčke z pobrežia Amazonky. V začiatkoch ju ovplyvnil najmä tanec Carimbó, ktorý tvorí základ aj pre Lambadu. Popri tanci Bolero je to typický miestny tanec.

Tento rok oslávila Dona Onete 80 rokov. Stále má výrazný hlas a sama si píše texty svojich piesní. Zaoberá sa v nich najmä témami bežných ľudí. Napríklad chuťou bozkávania, vôňou rýb na rybárskom trhu, secondhandom plnom šťastných spomienok, alebo predkladá silnú výzvu, aby sme boli tým, kým skutočne chceme byť. Jej hudba je podporovaná oduševnenou sprievodnou skupinou, v ktorej okrem rytmických nástrojov dominuje zvuk gitary a saxofónu.

Úspech prvého albumu podnietilo Donu Onete nahrať jeho pokračovanie. Druhý album vyšiel pod názvom Banzeiro v roku 2018. Pri príležitosti svojho tohtoročného jubilea nahrala Dona Onete tretí album Rebujo.

Novinka Rebujo je akýmsi milostným listom, adresovaným rodnému mestu Belém, ktoré sa nachádza hlboko v amazonskom regióne. V piesňach pulzujú najmä hudobný štýl carimbós, ktorý je ovplyvnený africkou hudbou a bangues, pozostávajúci zo štýlov ska, kumbia, salsa a brega.

Zatiaľ čo sa brazílska vláda odvracia chrbtom k menšinám, Dona Onete vo svojej tvorbe spája rozmanitosť hudby najmä štátu Pará,  ktorý je podľa jej názoru vďaka svojej kombinácii farieb, rytmov a chutí najrozmanitejším štátom Brazílie.

Amazonské odkazy v jednotlivých piesňach nového albumu sú evidentné: pieseň Festa do Tubarão je o mäsožravých rybách, Vem Chamegar o vôni manga, Balanço do Açaí o pohryzení mravcami, Tambor do Norte o afrických bohoch Borocô  a skladba Mistura Pai D’Égua je o bylinnom kúpeli, ktorý slúži na odvádzanie zlých duchov. Názov albumu Rebujo je inšpirovaný riečnou turbulenciou, ktorá sa vytvára pri prechode prúdov. Rebujo zdvíha bahno z koryta rieky, čím vytvára v Amazonke bahnitú farbu a robí ju nebezpečnou pre plavcov.

Dona Onete nahrávala svoj nový album s dlhoročným spolupracovníkom Pio Lobatom – jedným z najuznávanejších brazílskych gitaristov a expertom na takzvaný amazonský surf rock. Lobatove gitarové pasáže kontrujú basovej gitare Brena Oliveira, saxofónu Marcosa Sarrazina a pulzujúcim rytmom bubeníkov Vovô Batera  a JP Cavalcante.

Album Rebujo boduje v septembri tohto roku na vrchole rebríčka Transglobal World Music Chart. Niektoré jeho nahrávky môžete počuť aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor