FOALS VYŠIEL VYCIBRENÝ ŠTVRTÝ ALBUM

foals we went downFOALS – WHAT WENT DOWN (WARNER 2015)

Na začiatku existencie britskej kapely Foals, okolo roku 2005, sa v nej vystriedali viacerí muzikanti, prichádzali, odchádzali, hrali v ďalších kapelách.

Foals sa napokon sformovali do päťčlennej zostavy, zaujali nezávislý label Transgressive Records a pod jeho značkou ponúkli svetu prvé „demá“ a EP. Ich debutový album s názvom Antidotes vyšiel v roku 2008. Dodnes je považovaný za kľúčový album novodobej gitarovej muziky, ovplyvnenej math-rockom osemdesiatych rokov a tiež futurológiou, ku ktorej má blízko spevák a líder Foals – Yannis Phillipakis. Album obsahoval okrem tanečnejších a roztopašných skladieb ako Hummer či Cassius aj depresívnejšie ladené výlety do hlbín nepokojnej duše v podobe skladieb Olympic Airways alebo Electric Bloom.

Potom Foals vyšli ďalšie dva albumy (Total Life Forever, Holy Fire), na ktorých rozširovali hranice svojho štýlu a ponúkli aj experimentálnejšie pesničky.

Kým v prípade Total Life Forever sa spoliehali na producentskú prácu známeho hudobníka a napokon sa aj tak rozhodli pre vlastný finálny mix, na aktuálnom štvrtom albume What Went Down počuť výrazný producentský vplyv Jamesa Forda (Arctic Monkeys, Klaxons, Florence + the Machine).

Foals

Oproti ich raným nahrávkam, keď zneli ešte tak trochu mladícky nerozvážne, je ich štvrtý radový album vyzretým hudobným dielom s precíznym až vyšperkovaným zvukom, no neznie umelo.

Obsahuje, skrátka, poctivé pesničky. Math-rockovú ľahkosť reprezentuje viacero skladieb, spomeňme aspoň Night Swimmers či Albatross, v ktorých výborne funguje Yannisov melancholický spev a snivé atmosféry tvorené gitarami a „nadupanými“ bicími. Pozoruhodnou skladbou je aj záverečná A Knife in the Ocean s pomalším rozbehom, nadväzujúca na časy skladby Spanish Sahara z druhého albumu. V sedemminútovej zvukovej nádhere sa postupne odhalia jednotlivé odtienky hudby Foals, ktoré z tejto kapely robia unikát.

Singel Mountain at My Gates (obdarený videoklipom s tzv. GoPro technológiou, kde si sami volíte uhol pohľadu) reprezentuje kapelu v skvelej forme a zároveň dokazuje, ako blízko má nezávislá muzika ku kvalitnému mainstreamu, ak je zahraná poctivo a najmä originálne. V dnešnom programe 120 minút s hudbou si nových Foals predstavíme piatimi ukážkami a na rad prídu aj na staršie pesničky.

Matej Lauko (foto: press Foals)