120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: DANIEL JENČO (WHITE PLACE)

Daniel Jenčo pochádza z Vranova nad Topľou. Hudbe sa venuje od malička, čo zúročil pri tvorbe kapely White Place, v ktorej pôsobí spolu s bratom Máriom.

Daniel Jenčo

Ako mnohým deťom, aj Danovi spočiatku pri cvičení na klavír chýbala disciplína, čo sa zmenilo až neskôr. V súčasnosti študuje klavír na košickom konzervatóriu. Okrem klavíra ho zaujíma i hra na gitaru.  Učil sa na ňu hrať v prešovskej internátnej izbe popri štúdiu na strednej škole, ako člen hudobného projektu Micro-mused, ktorý vzdával hold britskej skupine Muse.

Prvú kapelu s názvom Noble Apocalypse založil na strednej škole.  O rytmickú sekciu sa v nej staral jeho dlhoročný kamarát Lukáš Fabian, ktorý sedí za bicími nástrojmi aj v súčasnej kapele White Place. Na starú tvorbu spomína Dano s úsmevom, prirodzene vníma posun, ktorý ho vyprofiloval k jeho súčasnej hudbe.

Asi najviac sa v hudobnej orientácii ovplyvňovali vzájomne s bratom Máriom. Počas pôsobenia v projekte Noble Apocalypse Mário pôsobil ako frontman kapely Frequency. Neskôr sa však obaja bratia rozhodli pre spoločnú kapelu a to najmä vďaka vzájomnému iskreniu. Dopomohla tomu tiež ich súhra v projekte Micro Mused, produkčná spolupráca na Máriovom avant-popovom projekte Jeseň a tiež  vzájomné porozumenie, ktoré sa odrazilo najmä v obsahovom podhubí White Place. To iniciuje práve Dano, pričom inšpirácie čerpá z obľúbenej psychologickej a sociologickej literatúry. 

S druhým bratom Adriánom pracuje aj ako kameraman a strihač v produkčnej firme Cube Art, vďaka ktorej sa dostal k tvorbe filmovej hudby, ktorá zaznela v jeho autorskom projekte White Room. Dano je aj priaznivcom cestovania a objavovania netradičných destinácií, ktoré realizuje väčšinou low-costovým spôsobom.

Jeho playlist zostavený pre New Model Rádio pozostáva z hudby, ktorá ho najviac v živote oslovila. Prevažuje v ňom indie pop posledných dvoch desaťročí. Pekné počúvenie!

Matej Kráľ (foto: Daniel Jenčo)

Playlist programu:

 1. Raiohead – Bloom
 2. Elbow – Grounds for divorce
 3. Warpaint – Whiteout
 4. Muse – Butterflies and Hurricanes
 5. Jana Kirschner – Potopa
 6. Macabees – Feel to Follow
 7. jeseň – 2843
 8. Unknown Mortal Orchestra – Hunnybee
 9. Atoms for Peace – Stuck together pieces
 10. Bjork – Alarm Call
 11. Half Moon Run – Then again
 12. Thom Yorke – I am a very rude person
 13. Maurice Ravel – Gaspard de la Nuit pt. 1
 14. Karen O and Danger Mouse – Ministry
 15. MGMT – Me and Michael
 16. Alt-j – Bloodflood pt. 2
 17. Elbow – Trust the Sun
 18. Coldplay – Politik
 19. Andy Shauf – Martha Sways
 20. Jonny Greenwood – Sandalwood I
 21. Stateless – Radiokiller
 22. Philip Selway – coming up for air
 23. Archive – So Few Words
 24. Radiohead – Weird fishes
 25. Mutemath – War
 26. Sigur Rós – Glósóli

Vypočujte si program tu: