WHITE PLACE ZÚROČILI SKÚSENOSTI JEDNOTLIVÝCH ČLENOV NA PRVOM ALBUME

Východoslovenská kapela White Place zároveň zverejnila videoklip k piesni Breathe.

White Place

Štvorčlenná skupina pozostávajúca zo skúsených muzikantov strávila viac ako tri roky komponovaním a experimentovaním s nahrávacími postupmi. Výsledkom snaženia je ich debutový album s názvom Room.

Ústrednou postavou a hlavným strojcom projektu je Daniel Jenčo, ktorého dominantnou inšpiráciou sa stala renomovaná, najmä psychologická literatúra. Jenčo je aktívny vo filmárskej skupine Cube Art a v minulosti komponoval tiež filmovú hudbu. Spolu s bratom Máriom pôsobil v hudobnom projekte Micro Mused, ktorý vzdával hold tvorbe britskej skupine Muse.

„V tvorbe narážam na kultové príbehy, v ktorých fantasticky vytvorená spoločnosť dostala svoj jazyk či zriadenie, ktoré v hypotetickej rovine funguje, aj keď nekopíruje to naše,“ hovorí o hudbe White Place Daniel Jenčo a dodáva: ,,Prešpekulovaná symbolika, z ktorej sa mi roztočí hlava, na mňa z tvorivého hľadiska vždy vedela zapôsobiť. Niektorí autori dokázali vytvoriť vo svojom vnútri osobitý svet, ktorý boli schopní podať ďalej ostatným ľuďom na rozšírenie nielen ich predstavivosti, ale aj hraníc zmýšľania. Album je univerzom, v ktorom chce byť každá skladba svojím autonómnym svetom dotiahnutým do maličkostí.“

Členovia skupín Komajota, Frequency a No Brake

V kapele White Place tiež pôsobí Danielov brat Mário Jenčo, frontman space-popovej skupiny Frequency. Do jednotlivých kompozícií prispieva najmä muzikantskými detailmi a nekonvenčnou súhrou zvukov, ktorou je charakteristický aj jeho avant-popový projekt s názvom Jeseň. Bicie nástroje obsluhuje Lukáš Fabian zároveň pôsobiaci v indie-rockovej kapele No Brake, pôvodom zo Starej Ľubovne. Kvarteto dopĺňa skúsený Stano Čorej, člen popovej kapely Komajota a strojca hudobno-vizuálneho projektu Úzka Krajina. Vo White Place hrá na basgitare. Do celkového zvuku nahrávok okrem iného významne prispel aj po produkčnej stránke. Zúročil v nich svoje skúsenosti z prevádzkovania súkromného nahrávacieho štúdia. Ako sám tvrdí, v počiatkoch tohto projektu ho zaujal najmä nekonvenčný spôsob skladania skladieb: ,,Dano s Majom používajú kompozičné postupy, ktoré by ma ako skladajúceho autora odradili, respektíve by som ich nikdy nenasledoval tak ako oni. V štandardnej štúdiovej situácii by som postupoval inak“. Jednou z jeho motivácií pre vstup do tejto kapely bolo práve jeho inklinovanie k predchádzajúcej tvorbe Mária Jenča.

White Place najbližšie vystúpia 3. septembra v prešovskej Christianii a 19. septembra v košickej Tabačke.

Matej Kráľ + NMR (foto: press skupiny)