VYCHÁDZA DRUHÝ ALBUM PROJEKTU TEATRO FATAL JAKUBA URSINYHO

Teatro Fatal je hudobné teleso Jakuba Ursinyho, ktoré existuje od roku 2010.

Kapelu Teatro Fatal v začiatkoch tvorili títo členovia: gitarista Peter Vavro, jazzová speváčka a huslistka Janka Bútorová a kontrabasista Takumi Ide z Japonska. Už prvý album „Divadlo Frizúr“ zaznamenal úspech, pretože skladba „Idem si“ bola použitá na soundtracku krátkometrážneho animovaného filmu „Posledný autobus“ režiséra Mateja Snopeka, ktorý pozbieral ceny po celom svete a skladba tak mala možnosť zaznieť takmer na všetkých kontinentoch. Kapela v tom období odohrala viacero koncertov na Slovensku a v Čechách.

Jakub Ursiny sa v ďalších rokoch venoval odkazu svojho otca Deža Ursinyho a koncertoval s projektom Kubo Ursiny & Provisorium a neskôr aj s ďalším muzikálovým projektom z dielne Deža Ursinyho P+L, spolupracoval s Dorotou Nvotovou a triom Talent Transport.

Po nahratí albumu „P+L“ nastal vhodný čas vrátiť sa k autorskému projektu Teatro Fatal a tak v roku 2019 v štúdiu Lvgnc vznikol nový album Teatro Fatal s názvom „Kolmica“, ktorý na seba opäť naviazal zaujímavú kombináciu hudobníkov. Obsadenie je tentokrát veľmi tradičné. Okrem klavíra a spevu, ktoré má v réžii Jakub Ursiny, hrá na albume na gitaru, syntetizátory a vokálne vypomáha Tomáš Michalčák, známy z mnohých súčasných hudobných projektov. Na basovú gitaru hrá jeho dvorný súputník Štefan Tomko a na bicie Marián Slávka, jeden z najvyťaženejších súčasných bubeníkov, momentálne stály člen skupiny Talent Transport a Longital. Ako hostia sa na albume predstavia saxofonistka Lenka Molčányiová a trubkár Matej Korbelič a členovia jazzového telesa Tibor Feledi Kairos Quintet (objav roka na posledných Bratislavských Jazzových Dňoch). V poslednej skladbe Mám ťa rada zahral na bicie Dominik Špuler známy z hneď niekoľkých hudobných projektov. Pod všetkými textami je podpísaný Ondrej Štefánik, autor kníh „Pštrosí muž“ a „Som Paula“, za ktorú obdržal cenu Anasoft litera.

Album Kolmica obsahuje sedem skladieb. Strieda energické, živelné polohy s tými pokojnejšími, miestami až intímnymi, v ktorých sa Jakub prihovára subjektom skladieb, poslucháčovi, či sebe v sureálne ladených textoch Ondreja Štefánika.

Mladý, no ostrieľaný Tomáš Michalčák dostáva priestor v podobe gitarových či „synťákových“ sól a aranžmánov, ktoré trefne eskalujú skladby a veľmi funkčne dofarbujú ich atmosféru. V skladbe Otváraš dvere dostáva priestor saxofón v podaní Lenky Molčányiovej a jej nádherného sóla. Rovnako sólo na trúbku Mateja Korbeliča v skladbe Čo mu iné ostáva tvorí zvláštny predel uprostred platne. Funkčná rytmika Mariána Slávku dodáva skladbám ešte originálnejší rukopis. Okrem tradičného miestami „dežovského“ Jakubovho prejavu sa objavujú aj nové spevácke polohy podfarbené istou teatrálnosťou, čo zodpovedá konceptu projektu.

Zvukovo veľmi rôznorodý album určite poteší aj fanúšikov staršieho zvuku, no vďaka producentskej práci Tomáša Michalčáka a Tomáša Lobba ho posúva zároveň do prítomnosti, a preto pôsobí vyvážene a osviežujúco. Miestami zľahka experimentálny album „Kolmica“ má všetky predpoklady zaradiť sa medzi zvukovo pestré tohtoročné nahrávky. Obal platne zdobí fotografická koláž Tery Rudavskej.

V súčasnom koncertnom programe zaznejú staršie skladby, ako aj celý nový album a niekoľko skladieb z dielne Deža Ursinyho a Ivana Štrpku. Na bicie hrá v koncertnom programe Dominik Špuler, spoluhráč pesničkárky Blanch a žiak Mariána Slávku. Krst albumu prebehne 5.3.2020 v Klube pod lampou v Bratislave.

Album „Kolmica“ vychádza 28.2. 2020 digitálne a neskôr sa ho dočkáte aj na vinyle.

Daniel Bdžoch a NMR (foto: press Jakub Ursiny)