47 SOUL A ICH ENERGICKÝ DEBUT BALFRON PROMISE

47Soul - Balfron Promise (Cooking Vinyl , 2018)

47Soul – Balfron Promise

47Soul je arabská superskupina, ktorú tvoria hudobníci z Palestíny a Jordánska. Už viac ako päť rokov pôsobia v Londýne. Špecializujú sa na hudobný štýl, ktorý nazvali „shamstep“. Je to fúzia elektronického hip-hopu a tradičnej arabskej hudby, premiešaná s reggae. Všetci štyria členovia skupiny sú zároveň spevákmi a ku svojim fanúšikom sa prihovárajú v angličtine a v arabčine. Svoju hudbu vytvárajú najmä pomocou syntetizátorov, občas i gitár. Rytmika je postavená na automatických bicích, prípadne živých, ktorým sekundujú arabské perkusie. Kvarteto už dostalo šancu osloviť divákov na podujatiach, ktoré sa konali v mnohých krajinách sveta. Vystupovali na prestížnych festivaloch Womad a Glastonbury. Majú povesť mimoriadne živelnej skupiny. Videoklip k jednej z ich prvých piesní s názvom Intro to Shamstep má na Youtube viac ako päť miliónov zobrazení.

47soul47Soul nedávno pokrstili svoj debutový album vo vypredanom londýnskom klube Village Underground. Jeho názov Balfron Promise je narážkou na Balfourovu deklaráciu, neoficiálny otvorený list, ktorý poslal 2. novembra 1917 britský minister zahraničných vecí Lord Arthur James Balfour v mene jeho vlády Lordovi Rothschildovi. Tento list je klasifikovaný ako formálne politické stanovisko britskej vlády k vzniku národnej domoviny pre židovský ľud na území Palestíny. Zástupcovia sionistického hnutia tento list považovali za prvý krok na vytvorenie židovského štátu v Palestíne. Preto sú niektoré texty piesní 47Soul príbehmi o útlaku a snahách ľudí bojovať proti nemu nielen na Strednom východe, ale aj na celom svete. Odhaľujú podobnosti medzi časťami sveta, ktoré považujeme za vzdialené. Patria medzi ne aj krajiny, ktoré sú v súčasnosti v triednej, kultúrnej alebo inej vojne.

Hudbu skupiny 47Soul možno považovať za príjemné osvieženie celej súčasnej svetovej hudobnej scény, nielen britskej. Jej to dynamický crossover nabitý energiou, odlišný od tvorby podobne hudobne orientovaných kapiel minulosti.  A to je hlavný dôvod, prečo dostal šancu osloviť aj Vás v desiatom albume týždňa roku 2018.

Róbert Gregor (foto: press)