A-WA – NEZVYČAJNÉ TRIO Z JEMENU

A-WA – Bayti Fi Rasi (S-Curve Records 2019)

Tri sestry z Izraela Tair, Liron a Tagel Haim, ktoré si hovoria A-WA, miešajú jemenské ľudové piesne s modernou tanečnou hudbou. Na svojom druhom albume „Bayti Fi Rasi“ rozprávajú príbeh svojej prababičky, ktorá bola nútená presťahovať sa z Jemenu do nového domova.

A-WA - Bayti Fi Rasi

Vďaka skladbe „Habib Galbi“ z roku 2016 sa stalo trio A-WA rýchlo známe. Bol to ich prvý hit, postavený na základoch starej izraelskej piesne zo 60-tych rokov. A-WA ju upravili na elektro-popovú tanečnú skladbu s hip-hopovými prvkami. V jej videoklipe cestujú tri sestry z vidieckeho mestečka Arava Valley, ktoré sa nachádza v blízkosti Jordánska, cez púšť v džípe. Videoklip má už viac ako dvanásť miliónov pozretí na YouTube a videli ho ľudia z celého sveta. Druhý album tria A-WA jeho energiu znovu zachytáva a spája ju s rodokmeňom prostredníctvom cesty ich prababičky z Jemenu do Izraela.

Let do novej vlasti

V rokoch 1949-1950 utieklo z Adenu do Izraela takmer 50 000 jemenských Židov. Britskými a americkými dopravnými lietadlami boli premiestnení do novej vlasti. Ušli pred prenasledovaním radikálnymi jemenskými moslimami. Táto preprava bola vykonaná pod kódovým označením „Magic Carpet Operation“. Rachel, prababička troch sestier Haimových, sedela v jednom z lietadiel. Album „Bayti Fi Rasi“ zachytáva jej príbeh počas letu. Tento album je najmä o nepriateľstve medzi Arabmi a Židmi. A-WA sa so svojou prababičkou nikdy osobne nestretli, poznajú jej príbeh len od svojho otca.

Život v piesňach

Album sa začína piesňou „Ya Watani“ (v preklade domov). Keď Rachel odchádzala z Jemenu, zamýšľala sa nad tým, čo vlastne berie so sebou. Neboli to žiadne hmotné veci, len jej dcéra, sila a zlomené srdce. V skladbe „Mudbira“ prababička opisuje seba ako vtáka nešťastia, ktorý žije so svojou dcérou v cudzej krajine. Niektoré príbehy na albume Bayti Fi Rasi majú tiež metaforický charakter: V „Al Asad“ (v preklade lev) stretla prababička leva na ulici. Sestry Haimové toto stretnutie opisujú ako konfrontáciu s vlastným osobným strachom. Štrnásťpesničkový album končí skladbou „Makhada Min Thahab“, v ktorej stará prababička odhalí svoj život. Spočíval v ťažkej ceste, ktorou si musela prejsť. A-WA tentoraz napísali na album všetky texty. Album „Bayti Fi Rasi“ nie je nárekom nad životnými osudmi, ale poctou tomu, čo sa dosiahlo vďaka mierovému spolužitiu. Je to príbeh o utečencoch, ktorí sa identifikujú s Rachel – so silnou ženou a možno i mnohými ďalšími, ktorí sa dokážu s jej príbehom stotožniť. Hudba je podávaná medzinárodným jazykom.

A-WA a Balkan Beat Box

Album „Bayti Fi Rasi“ je popový album vhodný na tancovanie. A-WA to tiež potvrdzujú na svojich koncertoch. Album produkoval Tamir Muskat zo skupiny Balkan Beat Box, s ktorým už trio spolupracovalo v minulosti. Tamir sa narodil sa v Izraeli, žije striedavo v Brooklyne a Tel Avive. Jeho tvorbu ovplyvnili globálny pop, balkánska hudba, hudba Stredomoria i Blízkeho východu, čo sa odráža i na tomto albume.

Niektoré piesne z albumu „Bayti Fi Rasi“ od tria A-WA budete počuť aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor