ABC – NOVÝ NÁVRAT NA ZAČIATOK ABECEDY INTELIGENTNÉHO POPU

ABC – The Lexicon Of Love 2ABC – The Lexicon Of Love II ( Virgin EMI / 2016 )

Dnes už by bolo možné napísať ako v rozprávke: „ Za mnohými krajinami, horami, dolami, riekami a jedným morským prielivom, na ostrove Veľká Británia, žila a tvorila v dobe hnutia nového romantizmu kapela ABC.

Vznikla v roku 1980, hrala vkusný sophisti-pop s prvkami new wave, dance-popu a mala veľký komerčný úspech i sympatie hudobných kritikov, čo nie je bežný úkaz“. Jej spevák Martin Fry bol inšpirovaný elegantným imidžom Briana Ferryho ( Roxy Music ). Teraz sa po predchádzajúcich „comebackoch“ a dlhej odmlke opäť vrátila na hudobnú scénu, podobným spôsobom ako nedávno Santana. Nadviazala na The Lexicon of Love, jeden zo svojich úspešných albumov minulosti – hudobne, názvom, výtvarným stvárnením obalu. V roku 1982 to bol významný debut, v pozitívnom zmysle skloňovaný v odborných hudobných periodikách. Dosiahol vrchol UK Chart. ( V prvej desiatke sa objavil v Austrálii, Švédsku, Kanade. Vo Fínsku a na Novom Zélande bol prvý ). ABC sa snažili pôsobivo oživiť toto ich albumové nemluvňa. Mnohé podobné pokusy v histórii pop music skončili neuspokojivo. ( Mike Oldfield – Tubular Bells II / 1992 ). No tento pokus je príjemným prekvapením. Nie všetci kritici skáču od radosti, prevládajú však pozitívne hodnotenia, niektoré sú i nadšené.

abc - lexicon of loveZ The Lexicon Of Love 1982 bolo cítiť inšpiráciu veľkolepými aranžmánmi Phila Spectora, armádou sláčikových nástrojov, no i discom, starými filmami kategórie B, romantickými manévrami v textoch piesní medzi samoľúbymi sexuálnymi slovnými hračkami.

Hudobnú produkciu realizoval Trevor Horn, jeden z najvplyvnejších anglických producentov, nazývaný „ Muž, ktorý vytvoril hudbu osemdesiatych rokov“. ( The Buggles, Yes, Frankie Goes To Hollywood, Godley and Creme, Grace Jones, Marc Almond, Paul McCartney, etc.). Orchestráciou a sprievodnou hrou na klávesové nástroje bola poverená Anne Dudley, neskôr zakladajúca členka Art Of Noise, dnes skladateľka filmovej hudby a dirigentka – držiteľka Oscara .

martin fryMnohé z toho má teraz pokračovanie na novom albume ABC – The Lexicon Love II, ktorý vyšiel 26. mája 2016. ABC spomínajú:

„Boli sme mladí, romantickí, veľa sme čítali, rozoberali filmové umenie, boli sme elegantní, vyfintení, lesklí, moderní a chceli sme zabiť všetkých štetinatých Dylanov. Vstrebávali sme štýl Bowieho“. Dnes 58-ročný Martin Fry v zlatom obleku opäť spieva o láske, v srdci zostal romantikom, optimistom, veď spieva: „Každý deň je požehnaním, nikdy prekliatím “. A opäť sa pri nahrávaní objavila Anne Dudley, čo je aj počuť z nádherného orchestrálneho zvuku. Výsledok je zrelší ako na prvotine ABC. Nemá vyložene slabé miesto, všetkých 11 skladieb má úroveň inteligentného, vkusného popu. Je pokračovaním začiatku jeho abecedy vytvorenej v ére „eighties“.

Miroslav Potoček (foto: press ABC)