CALYPSO ROSE A MANU CHAO! NEVŠEDNÉ HUDOBNÉ FÚZIE NA ALBUME „FAR FROM HOME“

Calypso Rose - Far From Home (Because, 2016)

Calypso Rose - Far From HomeCalypso Rose nahrala svoj nový album „Far From Home“ za výdatnej asistencie Manu Chaoa. Ten na ňom spieva v troch skladbách a zvuk jeho charanga sa objavuje aj v ďalších nahrávkach. Album produkoval Ivan Duran, ktorý sa v minulosti podpísal pod albumy Andyho Palacia a Garifuna Project.

McArtha Lewis alias Calypso Rose sa narodila v roku 1940 na malom karibskom ostrove Tobago. Začala spievať ako 15-ročná a viac ako 50 rokov sa o nej hovorí ako o nekorunovanej kráľovnej hudobného štýlu Calypso, ktorý je kombináciou karibskej tanečnej hudby s gospelom. Prvý hit zložila v roku 1966. Mal názov Fire In Meh Wire a postupom času sa stal hymnou svojho štýlu. Aj vďaka nemu sa jej počas kariéry podarilo na jednom pódiu vystúpiť s interpretmi ako Miriam Makeba, Tito Puente, Micheal Jackson, Bob Marley a ďalšími. Texty jej piesní sú občas prešpikované aj pikantnými politickými komentármi. Calypso Rose získala množstvo ocenení, napríklad čestné vyznamenanie ostrovov Trinidad a Tobago, americkú cenu Lifetime Achievent Awards a ďalšie.

Calypsorose_2016Svoj druhý dych chytila Calypso Rose v roku 2008, keď začalo jej nahrávky distribuovať francúzske vydavateľstvo Harmonia Mundi. Pieseň „Isreal By Bus“ sa aj vďaka svojmu video spracovaniu stala hitom vo Francúzsku a v ďalších krajinách. V roku 2013 o nej režisér Pascale Obolo nakrútil životopisný film, ktorý získal množstvo ocenení, vrátane 2. miesta africkej filmovej ceny Fescapo.

Calypso Rose sa s Manu Chaom stretla na ostrove Trinidad počas miestneho karnevalu minulý rok a vzájomné kúzlo na nich okamžite zapôsobilo. Na albume „Far From Home“ hrá Manu na charango a vo väčšine piesní môžete počuť aj jeho sprievodné vokály. Najviac ich počuť v piesňach Leave Me Alone, Far From Home a Human Race. Za ďalšie dôležité skladby jej novinky možno považovať i skladby Calypso Queen a Abatina. Domnievam sa, že album „Far From Home“ sa stane hitom tohto leta pre všetkých tých, ktorým neznie cudzo hudba z Karibiku v moderných aranžmánoch. V súvislosti s Calypso Rose vôbec nevadí, že oslávila v tomto roku svoje 76. narodeniny.

Róbert Gregor