PETER ZAJAČEK: HUDOBNÝ VKUS JE KRÁSNA SUBJEKTÍVNA VLASTNOSŤ

Slovenský hudobník Peter Zajaček, ktorého mnohí poznajú ako člena kapely Medial Banana, dokončil svoj sólový album „Nemám sa s kým hrať’“.

Na albume sa nachádza jedenásť pôvodných skladieb, v ktorých autor spoločne s hosťami prezentuje rôzne prístupy ku gitarovej hre, kompozícii a samotnej improvizácii.

Názov albumu „Nemám sa s kým hrať’“ vystihuje Petrovu povahu a jeho hudobnú realitu. V žiadnom prípade sa nesnaží naznačiť namyslenosť, dokonca je to práve naopak:

„Nie vždy sa viem zaradiť medzi skupinu muzikantov. Niektorým sa nedokážem vyrovnať zručnosťou a umom, iným zase egom – našťastie,” dodáva s úsmevom. Moja komplikovaná povaha si ťažko hľadá priateľov na hudbu, často sa stretávam s ležérnym prístupom k hudbe, ktorý mi nesedí. V takom prípade sa hudobník často cíti najkomfortnejšie sám, lebo nikto ho nepochopí lepšie, ako on sám. Niekedy je menej viac,“ hovorí Peter.

Peter Zajaček je prvým členom kapely Medial Banana, ktorý nahral sólový album.

Jeho vydanie považuje za splnený sen: „Vždy som si predstavoval, že budem fungovať aj pod svojím menom. Inštrumentálne i kompozične, aj keď je to v dnešnej dobe náročné.“

Piesne albumu sa vyvíjali síce dlho, ale prirodzene a Peter si podľa vlastných slov stojí za každým tónom, aj keď by s odstupom času možno vedel niektoré veci nahrať aj lepšie.

Čaro okamihu má často väčšiu hodnotu ako vyšperkovaná dokonalosť.

Niektoré predpripravené skladby nahradili nápady vytvorené pár dní pred nahrávaním, pár skladieb dokonca vzniklo aj priamo v štúdiu. K inšpirácii pomohol aj čas strávený v karanténe. Väčšina skladieb má však pôvod v dlhoročných hudobných nápadoch.

Album bol nahrávaný z veľkej časti v Štúdiu SMT v Bernolákove, o mix sa postaral Martin Bakoš.

Časť albumu sa nahrávala v štúdiu Loft v Bratislave, jednu skladbu zmiešal Jaro Žigo Jr. V jeho jedenástich skladbách sa predstaví viacero hostí – obľúbená formácia Michal Fedor, Roland Kánik, Michal Šelep, Petrova dlhoročná spolupracovníčka Katarína Ščevlíková, bubeník David Juraj Raši, hrou na trúbke doplnil tri skladby Michal Cálik. Na albume sa predstaví aj Petrov brat – bubeník Anton Zajaček, na kontrabase Denis Pagáč, na basgitare Martin Kapustník. O žánrovú odchýlku sa postarala violončelistka Katka Kozelková.

„V kútiku duše dúfam, že sa niekomu moja práca zapáči, prípadne ocení môj štýl a postupy. Bolo by skvelé, ak by sa skladby zapáčili ľuďom z rôznych hudobných svetov. Uvedomujem si však veľkú konkurenciu a nesmierne kritické ucho slovenskej spoločnosti. Viem, že album nemusí nič zmeniť, ale môže. Minimálne ma posunie k ďalšej tvorbe,“ uzatvára svoje očakávania mladý hudobník, ktorý verí, že sa mu podarí vytvoriť niečo, čo by mohlo obohatiť domácu hudobnú scénu.

Ak to situácia na jeseň dovolí, Peter by chcel album pokrstiť živým prevedením skladieb. Zároveň by rád zorganizoval menšie turné po slovenských kluboch a prípadne si zahral na jazzovom festivale. Ak chcete sledovať jeho ďalšiu cestu, informácie nájdete na jeho Facebookovej stránke.

Album „Nemám sa s kým hrať“ je od 25.8.2020 k dispozícii v e-shope vydavateľstva go2stage. Na streamovacích platformách sa album objaví o pár dní, na jeseň vyjde na vinylovom nosiči.

Stručne o Petrovi Zajačekovi

Peter je absolventom hudobnej teórie a kompozície na VŠMU. Primárne sa venuje gitare, je súčasťou viacerých projektov. Niekoľko rokov pôsobí v skupine Medial Banana. V minulosti s Katkou Ščevlíkovou album ‚Feel it‘, či album ‚Raw’s formáciou Frankie Kimono. V sólovej tvorbe sa venuje aj hudbe z klasickejšieho prostredia (napr. pre elektrickú gitaru a sláčikové kvarteto). Komponuje pre rôzne nástrojové obsadenia, čím svojou hudbou (aj gitarovou hrou) mierne presahuje do prostredia klasickej hudby.

Daniela Grečnerová a NMR (foto: Gaspo photography)