AFRO-BRAZÍLSKE KOMBO BIXIGA 70 POTVRDILO SILNÚ POZÍCIU VO SVETE GLOBÁLNEHO POPU

Bixiga 70Bixiga 70 – Quebra Cabeça (Glitterbeat 2018)

Kľúčová kapela nigérijskej legendy, priekopníka afrobeatu Fela Kutiho, mala názov Africa 70. 10-členný „ansámbel“ zo Sao Paulo sa preto na jeho počesť nazval Bixiga 70 (Bixiga je štvrť ich rodného mesta). Afrobeat v ich hudobnom štýle tvorí jednu z prímesí, patrí totiž do neho aj kolumbijská cumbia, americký funk, africké rytmy, jazz, reggae, dub a hlavne – nesmierna výbušnosť!

Bixiga 70 tvoria hudobný most medzi Brazíliou a africkým kontinentom. Prostredníctvom ich najnovšieho, v poradí štvrtého albumu Quebra Cabeca,  posielajú svetu pred voľbou nového brazílskeho prezidenta zároveň aj politický signál. Ich skladby sú väčšinou inštrumentálne, napriek tomu do nich dokážu vniesť politické posolstvo. Potvrdzuje to politicky ladená skladba Primeiramente. Jej inšpiráciou bola rastúca nespokojnosť so súčasnou politickou a sociálnou situáciou v Brazílii. Vyzýva k boju za občianske práva.

Bixiga 70Zvuk zakorenený v Afrike

Bixiga 70 vznikli pred ôsmimi rokmi. Skúsenosti zo stretnutí počas ich turné im teraz slúžia ako zdroj hlavnej inšpirácie. Na svojich cestách sa zamilovali do konžskej a kapverdskej hudby. Opierajú sa o štýly ako batida, konono a bitora. Saxofonista a flautista Cuca Ferreira o tom hovorí: „Mnohí ľudia s ktorými sme hrali, mali na nás veľký vplyv. Boli medzi nimi napríklad ghanský spevák  Pat Thomas a nigérijský saxofonista Orlando Julius.“

Náboženstvo v tanečnom paláci

Bixiga 70 sa v posledných rokoch zúčastnili významných festivalov elektronickej hudby, akými sú Dekmantel Fusion. Stále viac sa spoliehajú aj na syntetické zvuky. Východiskovým bodom pre niektoré ich piesne bolo tiež afro-brazílske náboženstvo Candomblé. Skladba Pedra de raio je poctou božstvu Shango (Orisha), ktorého moc symbolizujú hromy a blesky. Hráč na klávesové nástroje Mauricio Fleury tvrdí, že skladbu Areia ovplyvnila cumbia brazílskych pouličných festivalov, ako aj karneval, ktorý sa koná na sviatok svätého São João.

Nové techniky

V skladbách albumu Quebra Cabeca sa členovia skupiny Bixiga 70 snažili uplatniť nové nahrávacie techniky. Hlavnou inováciou bolo, že prvýkrát nenahrali všetkých hudobníkov súčasne, ale postupne v rôznych sekciách. To dalo skupine viac priestoru pre experimentovanie. Istým spôsobom teraz znie ich hudba ešte veľkolepejšie ako v minulosti. Album „Quebra Cabeça“ je hudobným taviacim kotlom štýlov so sofistikovanými kompozíciami. Jednotlivé nahrávky sa skupine podarilo zaujímavo vyšperkovať a svoj afro-brazílsky zvuk posunúť ešte na vyššiu úroveň. Bixiga 70 sa opäť ukázali ako silní hráči vo svete globálneho popu. Niektoré ich nahrávky preto radi zaradíme do nášho vysielania.

Róbert Gregor (foto: José de Holanda)