AFRODISKO NA ALBUME VOICIII FRANCÚZSKEHO PROJEKTU VOILAAA

Hudobný projekt Voilaaa vedie francúzsky remixér, producent a multiinštrumentalista Bruno Patchworks Hovart. „Voiciii“ je jeho tretím albumom.

Bruno Patchwork Hovart sa narodil vo Versailles. Je aktívny pod viacerými umeleckými menami ako Taggy Matcher, Mr. President, Uptown Funk Empire, Cinnamone, Patchworks, Galactic Project, Porks Watch alebo Voilaaa. Robí hudbu aj pre televízne seriály a do reklamy. Pre svoju expresnú rýchlosť výroby dostal prezývku Spider Man 2.

Každý Brunov projekt sa uberá iným smerom. Napriek tomu sa snaží zostať čo najviac anonymný ako človek a čo najviac slobodný ako umelec.

Zábava aj politické posolstvá.

Hudba Voilaaa zvádza k tancu, napriek tomu prináša i politické posolstvá. Napríklad v piesni „Faut pas dire comme ça“ (v preklade: „Takéto niečo by ste nemali povedať“) prezentuje frustráciu francúzskeho občana z nerešpektovania jeho vôle politickými predstaviteľmi. Každá sloha cituje rôznych francúzskych prezidentov, napríklad Chiraca, Sarkozyho, Macrona.

Projekt Voilaaa sa netají k obdivu k legendárnemu angolskému spevákovi a hudobníkovi menom Bonga.

Na hudbu Voilaaa mali vplyv aj ďalší africkí hudobníci, ktorí boli v sedemdesiatych rokoch rokoch ovplyvnení americkým soulom a jazzom. Na ghanskú hudbu mal v tom čase veľký dosah Marvin Gaye.

Veľa nových skladieb vzniklo vďaka improvizáciám. Voilaaa pred pandémiou často koncertovali po celom svete. Speváci Pat Kalla a Doctor Lass, ktorí sú pevnou súčasťou projektu, často na pódiu improvizovali na inštrumentálne skladby.

Pat Kalla je hudobník, spevák a rozprávač príbehov z Lyonu s koreňmi v Kamerune. S projektom Voilaaa spolupracuje od roku 2015, kedy naspieval skladbu „On te l’avait dit“.

Senegalský spevák a skladateľ Lassana Sané alias Doktor Lass, je taktiež už dlho súčasťou skupiny. Má mocný a pôsobivý hlas.

Bruno Patchworks Hovart na nahrávanie albumu angažoval aj ďalších afrických umelcov pôsobiacich vo Francúzsku.

Sú medzi nimi napríklad Rama Traore z Burkiny Faso, David Walters, alebo Ayuune Sule. Posledný menovaný je hviezdou vo svojej domovskej Ghane, pretože je členom miestnej skupiny King Ayisoba Band. Hrá na tradičnú dvojstrunovú lutnu a má pôsobivo dymový, až drsný hlas.

Voilaaa vo svojej hudbe kombinujú tanečnú hudbu so západoafrickými chorálmi, pričom niektoré ich piesne reflektujú aj na drsný ghanský život. Niektoré ich nahrávky budete preto počuť v našom vysielaní.

NMR (foto: press Bruno Patchwork Hovart)