ALAN STIVELL – VEĽKÝ KELT MÁ PÄŤHVIEZDIČKOVÝ ALBUM

Alan Stivell - Human KeltAlan Stivell – Human / Kelt (World Village, 2018)

Ak by dnes oprávnene mohol niekto niesť zástavu hudby potomkov Keltov, tak je to 74 ročný spevák, skladateľ, multiinštrumentalista a predovšetkým harfista,  Alan Stivell (Alan Cochevelou). Narodil sa v mestečku Riom, v centrálnom Francúzsku. Zamiloval sa do keltskej kultúry, študoval na niekoľkých univerzitách, vrátane legendárnej parížskej univerzity Sorbonna.

Vždy obhajoval kultúrne, jazykové a politické uznanie Bretónska, krajiny potomkov Keltov, v ktorej približne 600 000 obyvateľov hovorí bretónčinou (brezhoneg), čiže keltským jazykom. Napriek jeho pomerne vysokému veku, hudobne nepatrí do televíznych estrád seniorov, predstavuje skôr starovek a stredovek, so suverénnou ľahkosťou pospájaný s rockom, folkom, elektronickou hudbou, world music. Túžil po elektrickej keltskej harfe a dokonca i laserovej, a nemálo poslucháčov očaril svojim mužným speváckym prejavom barda s rytierskym srdcom.

Prvé nahrávky realizoval už v roku 1964, no prvý oficiálny album mu vyšiel až v roku 1970 (Reflets). Spočiatku bol ponímaný ako svojrázna keltská súčasť art rocku. Anglická art rocková skupina Moody Blues ho v roku 1968 pozvala na spoločné koncertné vystúpenie v londýnskej Queen Elizabeth Hall. V roku 1972 koncertoval na anglickom hudobnom festivale Reading s účasťou skupín Genesis, ELO, Focus.  Zatiaľ čo zmienené skupiny zostali akoby v zajatí ich vlastného štýlu i doby ich najväčšej slávy, Stivell sa uberal iným smerom – predznamenal world music. Odpútal sa od rockového klišé, kombinoval svet keltskej hudby nie len s rockom, ale aj s mnohými inými žánrami a spolupracoval s rôznymi hudobníkmi z celého sveta, vždy umelecky zaujímavými. Boli medzi nimi Kate Bush (Anglicko), Shane McGowan (Anglicko-Írsko), Dan Ar Braz (Bretónsko), Dina Rakotomanga (Madagaskar), Youssou N’Dour (Senegal), Khaled (Alžírsko), Jim Kerr (Škótsko), John Cale (Wales), alebo aj Karel Holas (Morava), ktorý hrá a spieva v skupine Čechomor.

Alan StivellStivellov najnovší album Human / Kelt je prvým z troch plánovaných, na ktorých tento srdcom i duchom veľký Kelt zamýšľa uviesť najlepšie skladby jeho kariéry v nových verziách. Nemusíte sa obávať hudobných odvarov aké často vznikajú na podobne dramaturgicky orientovaných albumoch. Human / Kelt je plnohodnotný album hýriaci nápaditosťou po každej stránke, vrátane aranžmánov. Punc pestrosti mu dodávajú hostia z rôznych krajín: Bob Geldof (Írsko), Fatoumata Diawara (Pobrežie Slonoviny-Mali), Carlos Núñez (Galícia), Yann Tiersen (Francúzsko). Pestrosť ešte znásobujú spevy v dvanástich jazykoch, vrátane bretónčiny, „bambarčiny, gaelčiny“, waleštiny. „Mám rád nové spracovanie starých piesní“, hovorí Stivell, „A chcem sa vrátiť aj k mojej pôvodnej práci, keď som začínal s rekonštrovaním starých, zabudnutých hudobných nástrojov, a to bez toho, aby som poprel keltské dedičstvo“.

A čo hovoríme na to my v New Model Radiu?  Len to, že nemôžeme taký brilantný album, akým Human / Kelt bez pochýb je, obísť a nepredstaviť vám ho. Mimochodom, keď Alan rozozvučí struny jeho harfy, snáď ani nie je možné, aby nedojal srdce vnímavého poslucháča.

Miroslav Potoček (foto: Laura McCullagh)