ALBUM KING’S MOUTH SKUPINY FLAMING LIPS JE INŠPIROVANÝ UMELECKÝMI INŠTALÁCIAMI

Flamming Lips – King’s Mouth (Bella Union 2019)

Indie-rocková kapela The Flaming Lips vznikla v Oklahome, kde ju v roku 1983 založil spevák, hudobník, skladateľ a filmár Wayne Cony s basgitaristom Michaelom Ivinsom.

Flaming Lips

V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia si The Flaming Lips budovali svoje renomé, do širšieho povedomia sa dostali až vďaka albumom The Soft Bulletin (1999) a Yoshimi Battles the Pink Robots (2002).  K popularite im dopomohli aj svojrázne koncerty, počas ktorých do svojej show zapájali divákov. Spevák Wayne Coyne chodil po hlavách publika vo veľkej priesvitnej bubline za sprievodu farebných balónikov, špeciálne delá vystreľovali do davu konfety a na pódiu tancovali hudobníci vo zvieracích kostýmoch. Okrem albumov s vlastnými skladbami nahrali aj niekoľko albumov s cover verziami ako napríklad album The Dark Side of the Moon od Pink Floyd a Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band od The Beatles.

Niektorých svojich fanúšikov šokovali, keď si na album Oczy Mlody (2017) prizvali speváčku tínedžerského popu menom Miley Cyrus. A nielen to. Nahrali s ňou aj celý album Miley Cyrus & Her Dead Petz.

Flaming Lips - King's Mouth

Ich v poradí päťnásty album King’s Mouth obsahuje dvanásť nových skladieb a komentáre Micka Jonesa (The Clash) o albume, ktoré sú vsunuté medzi jednotlivé pesničky. Nahrávky sú inšpirované umeleckými inštaláciami ich frontmana. Wayne Coyne totiž v poslednom období vystavoval svoje psychedelické vizuálne a zvukové scény v rôznych múzeách v USA. Jeho inštalácie bolo možné vidieť v priestoroch ako The WOMB (Oklahoma City), Meow Wolf (Santa Fe), the American Visionary Art Museum (Baltimore) a The Pacific Northwest College of Art (Portland)

K albumu vyšla aj kniha King’s Mouth: Immersive Heap Trip Fantasy Experience, ktorá vykresľuje príbeh „King’s Mouth“ slovami a vizuálmi autora. Coyne v nej okrem iného píše: „Detské vlastnosti sa rodia z tej istej iskry a lona ako živé vystúpenia Flaming Lips. The King’s Mouth je dobrodružstvom pre ľudí všetkých generácií, kultúr a náboženstiev.“

Pilotný singel tohto albumu How Many Times sme zaradili do nášho vysielania a nie je vylúčené, že postupom času siahneme aj po ďalších nahrávkach. 

Róbert Gregor (foto: press)