ALINA ORLOVA – VÝHONOK NOVEJ KULTÚRNEJ ÉRY

Alina Orlova - 88Alina Orlova – 88  (Creative Industries  2015)

Litva – neznáme hudobné pole. Že by taká Litva, krajina, ktorá hovorí najstarším indoeurópskym jazykom a mala svoj štát už v 14. storočí, nemala v hudbe nič zaujímavé?

Yes, okay, treba na to najprv úspech na Západe, najlepšie v Anglicku, aby sa „Slováčisko“ začal zaujímať o nejakú devu z Detvy, pardon, z Litvy. Takže máme to tu, Alina Orlova už koncertovala v Londýne, Liverpoole, podporil ju Francis Healy, spevák anglickej skupiny Travis. Doma získala ocenenie za alternatívnu hudbu už v roku 2006, dva roky pred vydaním jej prvého albumu „Divoký pes Dingo“.

Alina Orlova

Dnes 26 ročná Alina Orlova poľsko-ruského pôvodu je pokladaná za východnú variantu umelkýň typu CocoRosie, Regina Spektor, Björk.

Jej tretí, najnovší album má názov 88 (1988 – rok jej narodenia). Obsahuje texty piesní v angličtine, ruštine, litovčine, štýl sa teraz zmenil, otáča sa smerom k syntpopu. Možno trošku na škodu. Náznaky kabaretu a folku na je dvoch predchádzajúcich albumoch pôsobili v rámci jej speváckeho prejavu originálnejšie.

A treba dodať, že jej prejav je mimoriadny. Poslucháč si ho pravdepodobne zapamätá.

Teraz znie Alina trošku ako Austra, alebo iné podobné svetové syntpopové veličiny, lenže … vadí tá Litva, či nie? Snáď nie, lebo to by muselo vadiť aj Slovensko, lebo kto sa pozerá zvrchu na Litvu, musel by sa zvrchu pozerať aj na Slovensko. Pretože Slovensko asi vo svete nemá o bohviečo väčší cveng ako Litva.

Miroslav Potoček (foto: press)