ALTIN GÜN PREKVAPUJÚ DRUHÝKRÁT V ROKU NOVÝM ALBUMOM

Altın Gün - Âlem (Glittrebeat Records, 2021)

Holandská skupina Altın Gün pretvára tureckú tradičnú hudbu jedinečným vlastným rukopisom. Po „Yol“ im v tomto roku vychádza druhý album s názvom „Âlem“. K jeho vydaniu dopomohla pandémia i láska k elektronickej hudbe osemdesiatych a začiatku deväťdesiatych rokov.

Slovo „Âlem“ sa dá preložiť ako ríša, svet, kráľovstvo, vesmír a orgie. Toto slovo presne vystihuje obsah albumu. Altın Gün uprednostňujú kolektívny prístup ku komponovaniu, do ktorého zahŕňajú kreatívny prístup.

„Âlem“ tiež vystihuje súčasný hudobný vkus skupiny, medzi ktorý patrí synth pop osemdesiatych rokov a tanečná hudba zo začiatku deväťdesiatych rokov. Výsledok môžeme znovu hodnotiť kladne. Piesne „Çarşambayı Sel Aldı“ a „Badi Sabah Olmadan“ sú hypnotické verzie dvoch tureckých štandardov a zároveň stelesňujú vlastný pohľad skupiny na elektronický pop.

„Yali Yali“ je novou verziou piesne z oblasti Čierneho mora pôvodne od speváčky menom Neşe Karabocek. Táto hypnotická pochodňová pieseň má elektronický nádych v štýle Kraftwerk.

Na albume sa nachádzajú aj tri piesne z autorskej dielne Altın Gün. Singel „Kısasa Kısas“ má letný nádych. Je to skladba v štýle reggae, ktorá evokuje dva týždne strávené niekde v teple na dovolenke.

Kúpou piesne z albumu „Âlem“ môžete prispieť na ochranu najmenej jedného štvorcového metra prírody.

Tieto metre budú chránené globálnou alianciou renomovaných organizácií, ktoré sú zamerané na ochranu prírody. Prostredníctvom tejto metódy si chce spoločnosť EarthToday vybudovať iniciatívu, ktorá má do roku 2050 ochrániť 50% našej planéty.

Altın Gün o tom hovoria: „Pre nás ako kapelu je dôležité prispieť k udržateľnejšiemu spôsobu života. Medzi naše priority patrí cestovanie dodávkou alebo vlakom, život bez plastov, kompenzácia CO2 a vegetariánstvo. Avšak cítili sme naliehavosť urobiť ešte viac, pretože sme sa rozhodli darovať naše príjmy z predaja albumu spoločnosti EarthToday, aby sme pomohli dosiahnuť jej cieľ. Je to pre nás spôsob, ako prispieť k zdravšej planéte.“

K nahrávaniu albumu dopomohlo belgické producentské duo Asa Moto. Nemôžeme vynechať ani fakt, že Altın Gün boli v tomto roku nominovaní na cenu Grammy a že vystúpili aj u nás na Slovensku na festivale Pohoda On The Ground.

Róbert Gregor (foto: Albert Vrzgula)