ALTIN GÜN A VÝSKUM ANATOLSKÉHO ROCKU NA ALBUME YOL

Altin Gün - Yol (Glitterbeat Records, 2021)

Holandsko-turecká skupina Altın Gün je späť so svojim tretím albumom „Yol“ (Cesta). Nové nahrávky rozširujú skúmanie anatólskeho rocku a tureckej psychedelickej hudby o exkurzie do obdobia synthpopu a tanečnej hudby osemdesiatych rokov.

Altın Gün pôsobia v Amsterdame. Svoju reputáciu si vybudovali vďaka svojskému prepojeniu minulosti a súčasnosti. Ich predchádzajúci album „Gece“ bol nominovaný na cenu Grammy. Sú tiež renomovanou koncertnou kapelou a vystupovali už na troch kontinentoch.

Aj keď Altın Gün čerpajú z rozmanitých tradícií anatólskej a tureckej ľudovej hudby, „Yol“ nie je iba albumom, ktorý pretvára inšpirácie pre súčasné publikum.

Nové nahrávky majú popovejší zvuk, čo dokazuje singel „Ordunun Dereleri“. Táto tajomná skladba o nešťastnej láske privádza poslucháča do rezonančného zvukového sveta elektro beatov a majestátnych syntetizátorov.

O nový zvuk sa pričinil iný spôsob nahrávania.

Speváčka Merve Dasdemir o tom hovorí: „Boli sme v podstate uviaznutí tri mesiace doma a pracovali sme na vlastných ukážkach, pričom každý pridával svoje časti. Nadnárodný pocit z albumu možno pochádza z procesu výmeny jednotlivých častí cez internet. Lockdown znamenal, že sme museli zvoliť iný prístup procesu nahrávania.“

Nútený čas na premýšľanie spôsobil, že niektoré skladby pôsobia zasnene.

Všetky nové skladby sú výsledkom kolektívneho úsilia Altın Gün, pričom medzi šiestimi členmi kapely sa neustále prerábali nápady i terénne nahrávky na hlavnej hudobnej pomôcke značky Omnichord.

Skladby ako „Sevda Olmasaydı“ a „Maçka Yolları“ sú pre tvorbu kapely typické. Brazílsky nádych majú piesne ako „Kara Toprak“, „Yekte“ a v skladbe „Yüce Dağ Başında“ počuť aj kozmické reggae. Na albume nájdete aj tanečnú verziu skladby „Hey Nari“, ktorá vychádza z hitu tureckého speváka Çekiç Aliho.

Aj keď niektoré skladby vychádzajú zo starších piesní, poslucháča prenesú do nového sveta.

Merve Dasdemir o tom hovorí: „Keď sme na nich pracovali, dostali nový vlastný život. Možno sme išli trochu príliš ďaleko (smiech).“

Glitterbeat Records a NMR (foto: Rona Lane, Sanja Marusic)