AMAARAE: HUDOBNÁ ROZMANITOSŤ A REBELSKÝ POSTOJ

Ghansko-americká speváčka Amaarae potvrdzuje, že je rebelka. Na albume „Fountain Baby“ nabáda ľudí, aby porušovali pravidlá.


Amaarae vyrastala medzi Atlantou a hlavným mestom Ghany Akkrou. Avantgardný šmrnc mal už jej debutový album „The Angel You Don’t Know“ z roku 2017. Na svojom druhom albume „Fountain Baby“ prezentuje futuristický hudobný štýl, vďaka ktorému s ľahkosťou kombinuje hravý afropop, R’n’B a punk s elektronickými zvukmi.

Jej hlas je luxusný a hudba bohatá na inštrumentáciu. Počuť v nej husle, violončelo, japonské koto, éterickú harfu, koru, dounon, oceľové bubny, či rohy.

Album prekvapí tiež mnohými zaujímavými momentmi. V skladbe „Sex, Violence, Suicide“ sa po zasnenom hlase objavuje punkové intermezzo. Fanúšikov rapu zaskočí úryvok beatu z piesne „Wamp Wamp“ z roku 2000, ktorú v tom čase produkovali The Neptunes pre rapové duo Clipse.

Tieto hudobné a žánrové odkazy vykresľujú Amaarae ako drzú a odvážnu umelkyňu. Niektoré pasáže, ako napríklad meditácia v skladbe „Aquamarie Luvs Ecstasy“, vám dokážu vyvolať úsmev na tvári.

Ženská sexualita, zmyselnosť a mystika

Album „Fountain Baby“ sa neutápa v štýlovej a textovej jednoliatosti, pretože ho držia pohromade témy ako ženská sexualita, zmyselnosť a mystika. V textoch sa objavujú odkazy na znamenia zverokruhu, neovládateľné živly a vyššie sily.

Producenti, ktorých poznáme pod menami KZ DidIt a Kyu Steed ošperkovali pieseň „Co-Star“. Počuť v nej synkopický rytmus, kryštalické syntetizátory a text o astrologických znameniach, ktorý evokuje sardonický dokument o speváčkinom živote.

Tento album je tiež plný sexuálnych narážok, dokonca názov albumu „Fountain Baby“ odkazuje na fyzickú extázu. Funkovo ladená skladba „Angels in Tibet“ je plná sexu a teplého vzduchu, ktorý sa vznáša nocou. Na tomto otvorenom zobrazovaní žiadostivosti je vzrušujúce aj to, že Amaarae je queer, čím dáva politickú ranu ghanskej vláde.

V jej rodnej krajine sa totiž chystá zavedenie zákonov proti komunite LGBTQ+, ktoré budú kriminalizovať ľudí s inou sexuálnou orientáciou. Speváčkina hudba by tam mohla byť preto v budúcnosti trestná.

Amaarae na albume „Fountain Baby“ dokazuje, že je rebelkou a to nielen svojou hudobnou rozmanitosťou, ale aj svojim životným postojom. Tak či inak, podarilo sa jej nahrať pravdepodobne jeden z popových albumov roka!

NMR (foto: Chanel Moye)