AMSTERDAM KLEZMER BAND MAJÚ FANTASTICKÉ PUBLIKUM A TEMATICKY ZVLÁŠTNY ALBUM

Amsterdam Klezmer Band - BenjaAmsterdam Klezmer Band – Benja – Gangsters & Entertainers   (Vetnasj Records  2015)  

Zažil som ich na koncerte vo veľkom stane. Takmer spadol! Taký virvar robilo publikum – dupalo, skákalo, tancovalo. Bude asi pravda to, čo sa hovorieva: „Aká hudba, také publikum“. Publikum na koncerte Amsterdam Klezmer Band síce prejavovalo emócie spontánne, no nezabudlo pritom na ohľaduplnosť. Kto sa chcel dostať z predných radov von, či naspäť, putoval ponad hlavy divákov na ich rukách. Skrátka, sympatická „sranda“. A, samozrejme, nechýbala veselá, priateľská atmosféra koncertov world music. Slovák, Maďar, Žid, Talian, všetci akoby boli jedno telo, jedna duša.

Holandských Amsterdam Klezmer Band založil v roku 1996 saxofonista a spevák Job Chajes. Hrajú klezmer (východoeurópsku židovskú hudbu). Zaznamenali medzinárodný úspech. Sú autormi väčšiny svojho repertoáru. No nie sú zakonzervovanými  tradicionalistami. Naopak, v rámci klezmeru vždy experimentovali, a to dosť odvážne. Kombinovali ho nielen s hudbou cigánskou, džezovou, juhoamerickou, ale občas ju prichutili aj rapom. Ich skladby remixovali svetoznámi DJs (C-Mon & Kypski, Shantel).

Nech hrajú, kde hrajú, v Brazílii, alebo v Južnej Kórei, všade na ich koncertoch zavládne radostné spojenie národov a duší. Sami seba nazývajú „mini dychovka“. Ich druhý spevák Alec Kopyt pochádza z Odesy. Priniesol do kapely starodávny, horko sladký piesňový štýl ulíc tohto prístavného mesta. „Nemáme bubeníka ani elektroniku, ale máme vynikajúcich muzikantov“ – hovoria AKB.

Ich najnovší album „Benja – gangsters & entertainers“ nie je nič dlžen ich povesti. Obsahuje nápadité skladby, rýchle i pomalé, inštrumentálne aj vokálno-inštrumentálne. Inšpirácie siahajú do Odesy začiatku dvadsiateho storočia k spisovateľovi Isaakovi Babeľovi (priateľovi Maxima Gorkého) a hrdinovi jeho Odeských poviedok – Beňovi Krikovi, ktorý sa stal anarchistom, sovietskym revolucionárom a šéfom židovskej mafie, ktorá ovládla Odesu. Preto bol prezývaný kráľ Odesy, ale aj „humánny gangster“, ktorý sa podobne ako románový Old Shatterhand, vyhýbal zabíjaniu. Vytvoril sovietsky vojenský pluk, ktorému velil bez uniformy. V skutočnosti sa volal Michail Vinnickij, aj Mojše Jakov, Mojsej Voľfovič, známy v celom Rusku pod „pseudonymom“ Miška-Japončík, odvodenom z príbehu o japonskom gangu z Nagasaki.

Miroslav Potoček