ANALOGRUNNER NA NOVINKE HAZE OF SIRENS SPOLUPRACOVAL SO SPEVÁČKOU POSSIMISTE

Zberateľ analógových zvukov a aktuálne „cestovateľ v čase“ Analogrunner sa po minuloročnom pestrofarebnom a vydarenom „Kolorika EP“ rozhodol zrekonštruovať staršiu kompozíciu, zloženú pôvodne za pomoci jeho obľúbených „vintage mašiniek“ Nord Modular G2 a Alesis MMT-8. Výsledkom je singel „Haze of Sirens“, na ktorom spolupracoval so speváčkou Possimiste.

Impulz prišiel počas minuloročného Kolorika turné, na ktorom ho na koncertoch sprevádzala jeho dvorná Possimiste, pôvodom estónska speváčka žijúca na Islande. Práve od nej prišla inšpirácia fiktívnym podmorským svetom, plnom fantazijných bytostí, ako metafora k introspektívnym pocitom emocionálneho vyhorenia s nástojčivým pocitom „vynorenia nad hladinu“ počas tiahnucich sa období depresie (symbolizovanými horami plastov na hladine mora).

„Keďže išlo o kompozíciu staršieho dáta, bolo potrebné kompletne zrekonštruovať pôvodné ′patches′, vyhľadať pôvodné nástroje, znova všetko nahrať a prearanžovať“, približuje proces tvorby Matúš Bluem a.k.a. Analogrunner. „Počas týchto prác prišiel nápad pripraviť aj akustickú verziu skladby a tak som oslovil harfového virtuóza Jakuba Rizmana, ktorý jedinečným spôsobom zahral všetky aranžmány. Pokračoval som hľadaním akustických spektier a zdrojov zvukov, ktoré v origináli pochádzali z čistých elektrických signálov“, dodáva Matúš.

Analogrunner

V akustickej verzii piesne sa objavuje perkusia z kovovej škatuľky plná mliečnych psích zubov, duniaca drevená podlaha, alebo gumové kladivo udierajúce na kovovú bedňu.

Possimiste taktiež prespievala vokálne časti a preto sa v nahrávke objavujú čisté – oproti extraterestriálne znejúcim distortovaným vokálnym partom z originálu. Nečakane si sprievodný vokál zaspieval aj autor – podľa jeho vlastných slov je to „spev námorníka, odolávajúceho spevu vábiacej sirény“.

Skladba Haze of Sirens bola nahratá v domácom štúdiu Analogrunnera a o mastering sa postaral Tomáš Karásek v jeho štúdiu Gargle & Expel v Prahe.

Artwork, symbolizujúci zlomok podmorského sveta, vytvoril grafický dizajnér Mellow. Vychádza 8. októbra 2020 na značkách Deadred Records / Starcastic Records digitálne na všetkých známych streamovacích platformách.

Singel sprevádza sugestívne hudobné video, ktoré bolo natočené v Estónsku, na Islande a na Slovensku. Za kamerou stáli Stina Seppel, Samo Benický a Rasťo Hadvig Zrnek. Possimiste, ktorá v klipe účinkuje, bola výtvarne nalíčená make-up výtvarníčkou Annabel Janke. Grading a efekty mal na starosti Andrej Červeň a editorom bol Roman Dao Tuan. Režisérkou klipu je Andrea Horečná.

Natália Husárová a NMR (foto: Matúš Bluem)