GENIUS LOCCI A ICH PLÁNY V ROKU 2019 (ROZHOVOR)

Nedávno nás zaujala nová pieseň Daybreak slovenskej skupiny Genius Locci. Teší nás, že napriek zdanlivo tvorivej prestávke, je kapela stále aktívna. Pri tejto príležitosti vznikol nasledujúci rozhovor. Na naše otázky odpovedala Ela Boldišová.

Ahojte Genius Locci, aký máte rok 2019?

Ahojte New Model Radio! Rok 2019 je zatiaľ veľmi fajn. Robíme veci, ktoré nás napĺňajú a bavia – zamerali sme sa na tvorbu nových pesničiek a máme v pláne niekoľko akustických koncertov v rôznych zostavách.

Po prvýkrát vôbec ste si tento rok zahrali v Prahe. Ako bolo?

Bolo super. Veľmi sme sa tam tešili. Pravdupovediac, tesne pred koncertom sa dostavil stres z toho, že prišlo pomerne málo ľudí, čo nepoteší žiadnu kapelu. Ale fakt, že to je náš sólo koncert bez sprievodu nejakých zvučných mien a rovno po prvýkrát v Prahe, nás upokojil. Všetci tí čo prišli, prišli len a len kvôli nám… A to sme si fakt vážili. Malostranská beseda je navyše úžasný priestor, kde je radosť hrať. Máme radosť, že budúci rok si tam zahráme opäť.

Pred rokom ste zverejnili pieseň No, No a nedávno ďalšiu novú skladbu s názvom Daybreak. Sú tieto nahrávky predzvesťou nového albumu?

Ak sa nám podarí dať dokopy ešte nejaké ďalšie, radi by sme ich nakoniec umiestnili na nejakom nosiči… napríklad koncom roka na novom EP.

V roku 2016 ste vydali debutový dvojalbum s názvom Presence. Vznikali v tom čase vaše piesne inak?

Na albume Presence sú aj pesničky, ktoré vznikli roky predtým, než vôbec existovala táto kapela:) Na CD s názvom Presents, ktoré je jeho súčasťou, sú dokonca niektoré pôvodné demo nahrávky, ako zneli tie pesničky predtým, než prešli skupinovou úpravou. Skrátka surové nahrávky, ako ako som ich mala v počítači…Proces tvorby je teda veľmi podobný aj teraz. Najprv je nápad, potom demo nahrávka, potom pieseň posudzuje a hodnotí zvyšok kapely, či má význam ju rozpracúvať a nacvičovať… Samotný vznik pesničiek nebol zatiaľ ničím zásadne ovplyvnený, skôr je ťažie ich „dostať von“.

V čom vidíte rozdiel medzi vašimi začiatkami a súčasnosťou?

Fíha, to sú dobré otázky 🙂 Vtedy to bolo celé také živšie, vášnivejšie. Mali sme na hudbu oveľa viac času… Ale nielen to! Teraz akoby aj ľudia muziku inak vnímali, alebo aj kapelu ako takú. Za veľmi krátky čas sa to dosť výrazne zmenilo a občas máme pocit, akoby menej záležalo na hudbe a viac na imidži, propagácií… Navyše je ťažké tú hudbu k ľuďom dostať. Záleží viac na tom s kým spolupracujete ako na tom, čo robíte. Teraz nestačí mať dobrú pesničku – bez videoklipu, super fotiek a dobrému marketingu ste v podstate neviditeľní… Keby sme chceli „držať krok“, je to časovo aj finančne veľmi náročné a asi by nás to dosť rýchlo zničilo. Našťastie, hudba ako taká je pre nás stále prioritou.

Hráte radšej akusticky, alebo na elektrické nástroje? Ktorá forma podľa vás viac vtiahne vaše publikum?

Máme veľmi radi akustické koncerty. Je to také intímne, pokojné, veľmi osobné. Diváci sú bližšie pri kapele, koncert ich viac vtiahne a tá energia, ktorá sa medzi nami vymieňa, je neuveriteľná. Keď hráme v plnej zostave na veľkom pódiu so samplami, bicími a klavírom, vyniknú zasa viac energickejšie pesničky alebo tie, ktoré sa ťažšie hrajú akusticky, napríklad pesnička „Sorry“. Najradšej však máme balans – treba vedieť zahrať komorné aj veľké koncerty, pretože tak sa ukáže viac tvárí kapely a hlavne rôznorodosť pesničiek, ktoré je super vedieť zahrať aj len tak „pri ohníku“, ale aj nimi vedieť naplniť veľký stage.

Stíhate v tomto čase nejaké skúšky, keď má jedna zo speváčok malé dieťa?

Skúšok je menej ako kedysi, ale stíhame a nie je ich málo. Chystáme viaceré koncerty v rôznych zostavách, takže už si to vyžaduje len veľa skúšania. Pozývame si hostí, s ktorými musíme pesničky nacvičiť. Keď hráme v menšej zostave, musíme zasa nacvičiť taký program a vyriešiť, čo s pasážami kde chýba napríklad elektrická gitara, sample alebo husle. Je to neustále živý organizmus. Keď máme skúšku s našou bežnou zostavou v ktorej sme šiesti, väčšinou si iba prehráme playlist.

Na vašej webstránke a Facebooku máte zverejnených niekoľko koncertov. Aký program pripravujete?

Ako sme spomínali, momentálne nás baví program trochu obmieňať. Niekde budú husle, inde klavír, niekde hráme bez bicích a niekde naše trio – Ela, Kery, Evička. Pesničky sú vlastne rovnaké (s malými obmenami), ale ich prevedenie je odlišné. Ešte k tomu si Ela a Kery vymýšľajú dosť spontánne, na ktorom koncerte zahrajú ktorú zo svojich nových pesničiek a na ktorý si nacvičia nový cover.

V New Model Rádiu nás zaujímajú aj vaše novinky a plány. Prezradíte niečo z nich?

Novinkou je možno naše video na Youtube – akustická verzia skladby „Daybreak“. Čo sa týka plánov – máme peknú víziu ohľadom nového EP, naša predstava je koncom tohto roka, ale uvidíme ako sa to podarí… My plánujeme proste len naďalej tvoriť hudbu a hrať ju. Tešíme sa na každý koncert a už máme rozrobených pár nových pesničiek. Nič konkrétnejšie a nič zaujímavejšie nevieme povedať 😀

Ešte pripomíname, že Genius Locci pozývajú všetkých fanúšikov na akustický koncert do Kafe Scherz, ktorý sa bude konať 5. 6. 2019.

Róbert Gregor (foto: Daniel Rihák)