FUTURE ISLANDS DO BUDÚCNOSTI NAZERAJÚ S OBNOVENOU NÁDEJOU

Future Islands - As Long As You Are (4AD, 2020)

Tri roky po vydaní albumu „The Far Field“ a šesť rokov po prelomovom albume „Singles“ sa americkí lámači sŕdc Future Islands pripomínajú ďalším pôsobivým albumom „As Long As You Are“.


Future Islands vznikli v roku 2006 v americkom meste Baltimore.  V súčasnosti pôsobia ako kvarteto, ktoré vedie spevák a textár Samuel T. Herring.   Jeho kúzlo nespočíva ani tak v hudobných postupoch, ale skôr vo výraznej aure. Skladby skupiny sú postavené na jednoduchej piesňovej forme, ktorá niekomu môže pripomínať pop rokov osemdesiatych. Texty sú melodramatické a z väčšiny piesní vyžaruje impulzívnosť, no zároveň aj romantickosť. 

Rastúca fanúšikovská vďaka úspešným koncertom

Zlom v ich kariére prišiel v marci 2014, keď vydali album „Singles“ a v programe Late Show with David Letterman z neho predstavili  skladbu „Seasons (Waiting on You)“. Tá sa neskôr stala hitom mnohých rádií po celom svete.


Na novom albume Future Islands zdokonalili svoj charakteristický zvuk

Frontman Samuel T. Herring pokračuje v písaní poetických piesní o minulosti i budúcnosti, do ktorej nazerá s obnovenou nádejou.

Skupina, ktorá je posilnená o nového bubeníka Mika Lowryho, sa stále operia o Herringovu intenzitu. Zvuk pôsobí o niečo plnšie ako v minulosti. Dominuje v ňom zvuk „vintage“ syntetizátorov Gerrita Welmersa a rýchle basové linky Williama Cashiona. Harringove spevácke výstrednosti sú oproti minulosti menej výrazné, aj keď na konci skladby „Born in a War“ počuť jeho kvílenie.

Samuel T. Herring je od roku 2017 zasnúbený so švédskou herečkou Juliou Ragnarsson.

V súčasnosti žije Herring vo  Švédsku v malej dedine neďaleko mesta Kristianstad. To, že je v novom domove spokojný, počuť napríklad v piesni „For Sure“. Domáci pokoj je však len jednou z tém, ktoré formovali album „As Long As You Are“. Určite ale počuť uvoľnenie aj v ďalších skladbách, pretože celá kapela prežíva pohodlné súkromné životy, čo sa odrazilo v nových nahrávkach.

Róbert Gregor (foto: Justin Flythe)