ANETA LANGEROVÁ A KORBEN DALLAS VYDÁVAJÚ EP „KONEČNE“.

Keď Aneta Langerová a členovia skupiny Korben Dallas dávali v zime názov svojmu novému EP, nemohli ešte tušiť, aké nadobudne nové významy.

V tom čase vyjadroval názov „Konečně“ najmä radosť z toho, že ich niekoľkoročný hudobný flirt viedol vzniku šiestich pesničiek a spoločnému turné. Koncerty aj vydanie nahrávky museli nakoniec pre koronavírus posunúť, ich čas prichádza až teraz.

„Ďakujem chlapcom z Korben Dallas za príležitosť urobiť si ďalší spoločný československý výlet a spojiť tak naše svety do jedného. Hovoríme rovnakým jazykom, hudbou. A teraz konečne nastal čas, kedy si naše pesničky môžeme naživo zahrať a zaspievať naživo. Teším sa na našich fanúšikov, bez ktorých to proste nejde,“ vraví Langerová.

Aneta Langerová s Korben Dallas prvýkrát spolupracovala v roku 2015 na piesni Sen.

„Odvtedy sme spolu viackrát vystupovali, stretávali sme sa na koncertoch, Aneta krstila viacero našich albumov a stále sme sa vracali k tomu, že musíme spraviť ďalšie veci,“ hovorí spevák Korben Dallas Juraj Benetin. „Je výborné, že sa to podarilo. Ale hlavne je výborné, ako to dopadlo. Spolupracovalo sa nám výborne, vzájomne sme sa inšpirovali a našli sme si nové polohy.“

Vydaniu EP, ktoré sa pohybuje na pomedzí popu, soulu a alternatívy, predchádzalo vydanie dvoch singlov – pesničku Rozhodnutia uviedli v januári a skladbu Konečně o mesiac neskôr. Už počas koronakrízy a zavretia hraníc zverejnili aj klip Smej sa, ktorý vznikol priamo pri nahrávaní piesne v prešovskom štúdiu Experientia.

O nahrávanie, mix a produkciu sa postaral gitarista Korben Dallas Ľuboslav Petruška.

„Tento album je výnimočný po všetkých stránkach. Tým, aké sú na ňom pesničky. Tým, že sme jeho preprodukcii venovali oveľa viac pozornosti ako zvyčajne. Tým, ako a kde sme ho nahrávali. A dokonca aj tým, že vďaka koronavírusu sme si ho ešte pred vydaním mohli vypočuť oveľa viackrát, než je zvyčajne možné, keďže na svoju chvíľu čakal hotový niekoľko mesiacov,“ vraví Petruška. „Je to krásna platňa, kde niet čo dodať ani ubrať. Už sa veľmi teším na jej živé prevedenie.“

Na EP hosťuje speváčka a violončelistka Dorota Barová, ktorá dlhodobo spolupracuje s Langerovou, a s členmi Korben Dallas má spoločný projekt Tugriki. „Medzi Dorkou a nami hneď preskočila iskra pozitívnej energie a sadli sme si ako ľudia aj ako muzikanti. Ona nám toleruje naše muzikantské nedokonalosti a my úprimne obdivujeme jej neskutočne obrovský talent a rozsah. Máme sa radi,“ hovorí bubeník Ozo Guttler.

Album vychádza 3. júla v digitálnej distribúcii Supraphonu. Fyzický nosič sa bude dať kúpiť na koncertoch – prvé spoločné vystúpenie bude už 1. augusta 2020 v rámci festivalu Prázdniny v Telči.

Adriána Čahojová (foto: Tomáš Benedikovič)