ARGENTÍNSKA SPEVÁČKA JUANA MOLINA SYMPATIZUJE S AMBIENTOM

Juana Molina - HaloJuana Molina – Halo ( Crammed Discs 2017)

Argentínska elektronická pesničkárka Juana Molina miluje kontrasty. Zatiaľ čo u Briana Ena a jeho následníkov sa ambientné zvuky zaužívali ako symbol abstrakcie a protiklad osobných výpovedí, jej posledný album Halo stavia tento stereotyp na hlavu.

Zvukové pramienky, akustické plochy, či hlukové lavíny, ktoré iní používajú ako kulisy, sú pre ňu článkami svojrázneho hudobného jazyka, ktorého vlákna sa prelínajú s kaleidoskopicky priraďovanými slovami, väčšinou vo veľmi pomalom tempe.

Juana Molina

Súčasťou tejto hry sa stávajú aj hudobné formy: titulná skladba albumu, Lentisimo Halo, znie ako brutálne spomalená a obnažená bluesová štruktúra. Časovú os, natiahnutú do dĺžky ako gumička, lemujú úryvky úplne nebluesových zvukov.

Temne mrazivú a čarodejnú atmosféru ale zakaždým vyváža hravosť a zmysel pre humor – presne ako to ukazuje obal albumu, s párom ľudských očí zasadených do akejsi bizarnej kosti. Juana Molina vydáva albumy vo viacročných intervaloch a preto je pochopiteľné, že jej nedávnu novinku predchádzal vysoký záujem kultového publika.

Petr Dorůžka (foto: juanamolina.com)