ARIEL PINK VENOVAL NOVÝ ALBUM HUDOBNÍKOVI MENOM BOBBY JAMESON

Ariel Pink - Dedicated To Bobby JamesonAriel Pink – Dedicated to Bobby Jameson (Mexican Summer 2017)

Ariel Pink, vlastným menom Ariel Marcus Rosenberg, je svojský pesničkár a multiinštrumentalista z Los Angeles. Svojím prejavom pripomína hviezdy alternatívnej scény z osemdesiatych rokov minulého storočia. V jeho hudbe sa nedá prehliadnuť talent, špecifický prístup i humor. V septembri mu vyjde jedenásty štúdiový album pod názvom Dedicated to Bobby Jameson, ktorý je venovaný hudobníkovi menom Robert Parker Jameson.

Napriek tomu, že bol Bobby Jameson niekoľko rokov považovaný za mŕtveho, v roku 2007 mu vyšla autobiografická kniha. V tom čase začal so svojimi fanúšikmi komunikovať aj prostredníctvom kanála na Youtube. Život Bobbyho Jamesona inšpiroval Ariel Pinka do takej miery, že cítil potrebu venovať svoj najnovší album práve tomuto hudobníkovi. Album sa svojou dramaturgiou začína na konci a končí na začiatku. Autor jednotlivých piesní sleduje protaganostu prostredníctvom udalostí, z ktorých je zrejmé že sa narodil do života zo smrti. Zároveň ale Ariel Pink dodáva, že žiaden z textov albumu sa vyslovene nevzťahuje na Jamesona. Hovorí, že nemal v úmysle, aby mala jeho práca na nových piesňach vopred nastavenú tému. Názov albumu ho napadol ešte pred jeho nahrávaním a zdalo sa, že takéto pomenovanie sa Ariel Pink 2017k tomuto dielu bude hodiť.

Robert Parker Jameson bol americkým spevákom a skladateľom, ktorý v roku 1965 nahral kultový album s názvom Songs of Protest and Anti-Protest pod menom Chris Lucey. Temné texty a sofistikované usporiadanie jednotlivých piesní viedli advokátov k tomu, aby si všimli podobnosti s albumom s názvom Forever Changes skupiny Love, ktorý vyšiel o dva roky neskôr. Čo sa týka autorských práv k piesňam z tohto albumu, nastalo neskôr množstvo komplikácií a súdnych sporov. Jamesonov život bol ovplyvnený osobným nešťastím, ktoré vyústilo do alkoholizmu a kriminality. Prejavoval frustráciu a rozčarovanie z fungovania hudobného priemyslu. Tvrdil, že jeho manažéri a zamestnávatelia mu nedokázali zabezpečiť finančné odškodnenie a licenčné poplatky a že niektoré spoločnosti nezákonne zneužívali práva duševného vlastníctva jeho piesní. Robert Parker Jameson zomrel 12. mája 2015.

Na albume Dedicated to Bobby Jameson sa bude nachádzať trinásť piesní, z ktorých sú už tri zverejnené na hudobných portáloch. V našom vysielaní ste už mohli zachytiť skladby Feels Like Heaven a Another Weekend, ktorú produkoval Grant Singer známy aj so spolupráce s Weeknd, alebo Lorde.

Róbert Gregor (foto: archív)