Petr Dorůžka získal 2017 Professional Excellence Award

Petr Dorůžka, dlhoročný spolupracovník Českého rozhlasu Vltava, pravidelný autor pondelkových čajovní s podtitulom Hudba na pomedzí, prevezme v októbri na veľtrhu WOMEX v Katoviciach prestížne ocenenie za dlhoročný profesionálny prínos v oblasti hudobnej publicistiky.

Petr Dorůžka

Syn známeho muzikológa, propagátora jazzu a prekladateľa Lubomíra Dorůžku (1924-2013), otec svetovo uznávaného jazzového gitaristu Davida Dorůžku, sa zaoberá publicistikou od šesťdesiatych rokov. Písal recenzie, portréty a state do Aktualít Melódie, Pop Music Expresu, Melódie, Gramorevue a ďalších periodík. Preslávil sa ako bystrý pozorovateľ rockového diania a ako špecialista na tvorbu Franka Zappu a Boba Dylana.

Na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia sa ako prvý z publicistickej branže v Čechách začal intenzívne venovať novému fenoménu world music.

Čoskoro sa stal medzinárodne uznávaným odborníkom v tejto oblasti. Spolupracuje s renomovanými zahraničnými časopismi. Od roku 1992 je členom rozhlasového panelu World Music Charts Europe, v rámci ktorého s ostatnými európskymi kolegami hodnotí a vysiela rebríček aktuálnych hudobných noviniek. O world music prednáša na univerzitách a konferenciách, býva pozývaný do festivalových porôt na celom svete (v roku 2007 bol v „samurajskej“ porote veľtrhu WOMEX) a v posledných rokoch sa zaslúžil o vznik a realizáciu prehliadky Crossroads, ktorá popri festivalu Colours of Ostrava propaguje Česká alternatívna hudba prostredníctvom showcase, workshopov a konferencií za účasti zahraničných odborníkov.

Z knižiek, ktoré napísal alebo do nich prispel, vyberáme Šuplík plný Zappy (SMH 1984, Paseka 1993), antologie Rhythm & Blues (Panton 1985), Hudba na pomezí (Panton 1991), Beaty Bigbeaty Breakbeaty (Maťa 1998).

Aleš Opekar (foto: Khalil Baalbaki)